W komunikacie Departamentu Stanu podkreślono, że Ajman Al-Zawahiri, który po śmierci Osamy stanął na czele radykalnych dżihadystów, w sierpniu 2015 roku ogłosił, iż Hamza bin Laden należy do Al-Kaidy.

Ponadto w lipcu ub.r. w zamieszczonym w internecie nagraniu audio Hamza zagroził Stanom Zjednoczonym, że dokona zemsty za zamordowanie ojca. Według Departamentu Stanu w 2015 roku Hamza wzywał do przeprowadzania ataków wymierzonych w "amerykańskie, francuskie i izraelskie interesy w Waszyngtonie, Paryżu i Tel Awiwie".

Reklama

AFP podkreśla, że Hamza - który ma obecnie około 20 lat - był ukochanym synem Osamy bin Ladena, który chciał go uczynić swoim spadkobiercą na czele Al-Kaidy.

Konsekwencją wpisania na listę jest zamrożenie wszelkich aktywów, środków oraz kont w USA należących do terrorysty; ponadto żaden Amerykanin nie ma prawa do kontaktów handlowych z uznaną za terrorystę osobą.

Na listę wpisano również szefa Al-Kaidy Półwyspu Arabskiego (AQAP) Ibrahima al-Banna. Za jego schwytanie wyznaczono nagrodę w wysokości 5 mln dolarów.