W przekazanym PAP w poniedziałek oświadczeniu Wawrzyszko w imieniu organizacji polonijnych wyraziła uznanie dla Hambury za jego determinację. - Jednocześnie apelujemy jednak, aby przekazać Panu Hamburze informację, że negocjacje trwają i prosimy Pana Mecenasa o zawieszenie głodówki do czasu ich zakończenia - czytamy w komunikacie Związku Polaków w Niemczech (ZPwN).

Reklama

- Pozwólmy rządowi RP oraz stronie niemieckiej, jak i organizacjom polonijnym, na spokojne przeprowadzenie rozpoczętych rozmów w trakcie zaplanowanych spotkań - apeluje wiceprzewodnicząca ZPwN.

Hambura w poniedziałek poinformował PAP, że w niedzielę rozpoczął się protest głodowy, którym on kieruje; protest dotyczy braku statusu mniejszości narodowej dla potomków przedwojennej polskiej mniejszości w Niemczech. Jak dodał, protest jest skierowany do władz niemieckich.

Poinformował, że na razie nie ma daty granicznej i planów zakończenia protestu. Podkreślił, że akcja ta ma na celu zwrócenie uwagi m.in. prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera, który w piątek będzie przebywał z oficjalną wizytą w Polsce. Na razie - jak zaznaczył Hambura - przedstawiciele polskich władz nie kontaktowali się z protestującymi.