Ambasador RP w Moskwie został poinformowany podczas piątkowego spotkania w rosyjskim MSZ, o uznaniu czterech członków polskiego personelu dyplomatycznego za osoby niepożądane na terytorium Rosji - poinformowało MSZ. Zgodnie z uzyskaną informacją działania strony rosyjskiej są odpowiedzią na decyzję polskiego MSZ o wydaleniu z Polski czterech dyplomatów rosyjskich; podobne decyzje zostały przekazane dziś ambasadorom m.in. Niemiec i Francji - dodał resort.

Reklama

MSZ wydala dyplomatów także z innych krajów

Rosyjski resort spraw zagranicznych zarządził też wydalenie dyplomatów Włoch - dwóch, Holandii - także dwóch i Finlandii - jednego, a także Litwy - trzech, Łotwy - jednego i wojskowego attache Estonii.

- Według nas jest to dysproporcjonalna reakcja, ponieważ w Rosji pracuje mniej litewskich dyplomatów, niż rosyjskich na Litwie - oświadczyła rzeczniczka MSZ Litwy.

Rosyjskie władze zapowiadały, że Moskwa odpowie symetrycznie wszystkim państwom, które wydaliły jej dyplomatów w związku z zamachem w Anglii wymierzonym w byłego pułkownika rosyjskiego wywiadu Siergieja Skripala; o atak ten Londyn oskarża Moskwę.

Reklama