Podczas czwartkowego spotkania na modlitwie Anioł Pański Franciszek podkreślił, że "święci są blisko nas, to nasi najprawdziwsi bracia i siostry".

Reklama

To święci zapraszają na drogę szczęścia wskazaną w Ewangelii - dodał. Papież zwrócił uwagę na sprzeczność: "Ewangelia mówi: błogosławieni ubodzy, podczas gdy świat mówi błogosławieni bogacze. Ewangelia mówi błogosławieni łagodni, podczas gdy świat mówi błogosławieni przemożni".

- Ewangelia mówi błogosławieni niewinni, zaś świat mówi błogosławieni przebiegli i hulaki. Ta droga błogosławieństw, świętości zdaje się prowadzić do porażki - zaznaczył papież. I zaraz zastrzegł, że to "jednak święci trzymają w rękach gałązki palmowe, czyli symbol zwycięstwa".

- Wygrali oni, a nie świat. I zachęcają nas do tego, by wziąć ich stronę - powiedział.

Reklama

Franciszek wezwał wiernych do refleksji: "Po której jesteśmy stronie - po stronie nieba czy ziemi? Żyjemy dla Boga czy dla nas samych, dla wiecznego szczęścia czy dla jakiegoś zaspokojenia obecnie?".

- Zadajmy sobie pytanie: czy naprawdę chcemy świętości? Czy może zadowalamy się byciem chrześcijanami bez niesławy i bez pochwały, którzy wierzą w Boga i darzą szacunkiem bliźniego, ale bez przesady? - mówił Franciszek.

Przekonywał, że "warto, byśmy dali się sprowokować świętym, którzy tutaj nie mieli półśrodków, a stamtąd nam kibicują, byśmy wybrali Boga, pokorę, łagodność, miłosierdzie, czystość i abyśmy bardziej pasjonowali się niebem niż ziemią".