Ceremonia odbyła się w niewielkiej prywatnej kaplicy przy londyńskiej rezydencji kardynała. "Od dłuższego czasu Blair regularnie uczęszczał na msze wraz ze swoją rodziną, a w ostatnich miesiącach przeszedł specjalne przygotowania, by móc przyjąć komunię" - napisał kardynał Murphy O'Connor w specjalnym oświadczeniu.

"Podczas tych 10 lat na stanowisku premiera wiara miała dla mnie olbrzymie znaczenie" - przyznał ostatnio Blair w filmie dokumentalnym poświęconym jego rządom. Jednak w Wielkiej Brytanii trudno było mu demonstrować religijność. "Jeśli politycy w USA mogą bez ogródek mówić o religii, w Wielkiej Brytanii jest to bardzo trudne, bo ludzie natychmiast myślą, że jesteś szalony" - mówił. Stosunkiem do wiary tłumaczył też mocną przyjaźń ze znanym z religijności prezydentem USA Georgem W. Bushem, który jest członkiem chrześcijańskiego Zjednoczonego Kościoła Metodystycznego.

Plotki o zmianie wyznania przez Tony'ego Blaira z nową siłą zaczęły krążyć w czerwcu, kiedy to po 10 latach rządów zrezygnował ze stanowiska premiera. Później został on przyjęty w Stolicy Apostolskiej przez Benedykta XVI na prywatnej audiencji, co tylko utwierdziło Brytyjczyków w przekonaniu, że Blair coraz poważniej myśli o zmianie wiary.

Brytyjskie gazety spekulują, że Blair wstrzymywał się ze zmianą wiary, ponieważ prawnicy ostrzegli go, że na Wyspach Brytyjskich wciąż obowiązują niektóre z XIX-wiecznych przepisów prawnych uniemożliwiające katolikom obejmowania stanowiska szefa rządu. Jego przeciwnicy mieliby wykorzystać stare prawo do wymuszenia na nim dymisji.