Rabini atakują papieża, choć wydawało się, że zmienił tekst kontrowersyjnej dla nich modlitwy po ich myśli. Ale usunięcie z modlitwy słów o "zaślepionym ludzie" oraz "wybawieniu z ciemności" nie zatrzymało sporu. Żydzi oburzeni są na fragment: "Aby Bóg i Pan nasz oświecił ich serca, aby poznali Jezusa Chrystusa, Zbawiciela wszystkich ludzi".

Reklama

Rabinom nie podobają się słowa o Zbawicielu. Żydzi nie uznają bowiem Jezusa za mesjasza. Dziennik "La Repubblica" dodaje, że protesty przeciwko nowej wersji modlitwy napłynęły nawet z Jerozolimy.

Na łamach dziennika "Corriere della Sera" kardynał Walter Kasper z Watykanu, odpowiedzialny za dialog z judaizmem, wyjaśnił, że to sam Benedykt XVI nalegał na pozostawienie słów odnoszących się do centralnej roli Jezusa Chrystusa.

"Nie rozumiem, dlaczego żydzi nie mogą zaakceptować tego, że korzystamy z naszej wolności w formułowaniu naszych modlitw" - powiedział kardynał Kasper.

"La Repubblica" dodaje, że złość włoskich żydów wywołało także to, że Benedykt XVI wychwalał papieża Piusa IX. Rabini nie mogą znieść tego, że to właśnie Pius IX otworzył ponownie getto w Rzymie, zamknięte wcześniej w czasach Republiki Rzymskiej w latach 1848-1849.