Wspomnianą zmianę dostrzegł i poinformował o niej na Twitterze profesor politologii uniwersytetu w Helsinkach Teivo Teivainen, który bada wykorzystywanie motywu swastyki w przestrzeni publicznej swego kraju w latach 20. i 30. ubiegłego stulecia.

Reklama

Bezsprzecznie musieliśmy od czasu do czasu udzielać wyjaśnień na temat rozpoczynającej się w 1918 roku historii swastyki (w fińskim lotnictwie wojskowym). Godło powodowało nieporozumienia z naszymi zagranicznymi partnerami, zatem dalsze jego używanie uznano za niestosowne i niepotrzebne - powiedział agencji AP generał Jari Mikkonen z dowództwa sił powietrznych.

Swastyka stanowiła emblemat fińskiego lotnictwa wojskowego od momentu jego utworzenia w marcu 1918 roku. Błękitna swastyka na okrągłym białym polu widniała na jego samolotach do 1945 roku.

Jej pomysłodawcą był szwedzki baron Eric von Rosen, który umieścił ją jako znak szczęścia na skrzydłach ufundowanego przez siebie pierwszego w ogóle fińskiego samolotu wojskowego.

Motyw swastyki można nadal zobaczyć na sztandarach niektórych jednostek fińskiego lotnictwa, na fladze prezydenta Finlandii i na jednym z trzech nadawanych obecnie w tym państwie orderów - Orderze Krzyża Wolności.

Choć von Rosen był szwagrem Hermanna Goeringa, jednego z najbliższych zauszników Adolfa Hitlera, to zamiłowania do swastyki nabrał na długo przed powstaniem NSDAP.

Siły powietrzne są dumne ze swych wspaniałych tradycji. Nie wstydzimy się swastyki na naszych odznaczeniach i sztandarach - zaznaczył generał Mikkonen.