Putin zbrodniarzem wojennym? Ukraina pozywa Rosję do Trybunału w Hadze

27 lutego 2022, 14:03
Ten tekst przeczytasz w mniej niż minutę
Władimir Putin / shutterstock

Ukraina dowiedzie, że prezydent Rosji Władimir Putin jest "przestępcą wojennym" - oświadczyła w niedzielę prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenedytkowa w ukraińskiej telewizji.

W sobotę Wenedyktowa napisała na Facebooku, że wszystkie przypadki ostrzeliwania przez Rosję cywilnych obiektów są rejestrowane i Ukraina zbiera dowody na takie działania wojenne, by przekazać je Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu w Hadze.

Pozew do Trybunału w Hadze

Wcześniej w niedzielę ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że Ukraina skierowała pozew do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze przeciwko Rosji. "Żądamy pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności za zmanipulowanie pojęcia ludobójstwa w celu usprawiedliwienia agresji" - napisał Zełenski na Twitterze.

"Zwracamy się do trybunału o pilne nakazanie Rosji zakończenia działań wojskowych i spodziewamy się, że przesłuchania rozpoczną się już w następnym tygodniu" - dodał.

Zełenski mówił też, że Rosja dopuszcza się na Ukrainie działań o znamionach ludobójstwa i należy jej odebrać prawo głosu w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło: PAP , dziennik.pl

Powiązane

Proszę czekać...