Jak powiadomiły służby prasowe ministerstwa obrony, 5 marca Syrski po raz kolejny odwiedził jednostki broniące Bachmutu w obwodzie donieckim.

Ukraiński opór

Wróg rzucił do walki dodatkowe siły (formacji najemników) Wagnera. Nasi wojskowi mężnie bronią pozycji na północy Bachmutu, usiłując nie dopuścić do otoczenia miasta – powiedział Syrski.

Reklama

Dodał, że ukraiński opór w tym miejscu trwa już od kilku miesięcy (miasto jest atakowane od lata – PAP). Cały czas próby zajęcia miasta przez wroga rozbijały się o nieugiętość naszych żołnierzy. Nasi obrońcy zadali wrogowi duże straty, zniszczyli ogromną liczbę sprzętu, zmusili go do wysyłania najlepszych oddziałów Wagnera i zmniejszyli potencjał ofensywny przeciwnika – cytuje generała w Telegramie Military Media Center.

O poprzednich wizytach Syrskiego w Bachmucie informowano 3 marca i 25 lutego.

Obrona Bachmutu

Obrona Bachmutu była w poniedziałek tematem narady prezydenta Ukrainy z dowódcami – gen. Syrskim i naczelnym dowódcą gen. Walerijem Załużnym. Według oficjalnych komunikatów wojskowi mieli się opowiedzieć za kontynuowaniem obrony Bachmutu.

Jednocześnie w ostatnich dniach pojawiały się niepotwierdzone oficjalnie informacje, że siły ukraińskie mogą wycofać się z miasta na kolejną linię obrony ze względów taktycznych w związku z zagrożeniem otoczenia miasta przez siły wroga.

Reklama

Odwrót taktyczny?

Amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW) ocenił w najnowszym raporcie, że siły ukraińskie w Bachmucie prawdopodobnie przeprowadzają ograniczony taktyczny odwrót.

Rosyjskie wojska próbują zająć Bachmut od sierpnia 2022 roku. Trwają tam obecnie najcięższe i najkrwawsze działania zbrojne w wojnie Rosji z Ukrainą.