Nie spekulowałbym jednak, czy i kiedy ta miejscowość może zostać opanowana przez siły agresora - dodał Austin, który przebywa z wizytą w Jordanii.

Bachmut

Wojska rosyjskie próbują zająć Bachmut od sierpnia 2022 roku. Trwają tam obecnie najcięższe i najkrwawsze działania zbrojne w wojnie Rosji z Ukrainą. Władze w Kijowie utrzymują, że sytuacja w mieście jest coraz trudniejsza, lecz większość Bachmutu, w tym centrum, wciąż pozostaje pod kontrolą ukraińskiej armii.

Reklama

"Sytuacja obrońców Bachmutu jest już krytyczna"

Reklama

Pod koniec ubiegłego tygodnia pojawiły się doniesienia, że siły rosyjskie przejęły kontrolę ogniową nad drogą w kierunku Czasiw Jaru, czyli ostatnim szlakiem komunikacyjnym wykorzystywanym przez ukraińskie wojska do zaopatrywania garnizonu w Bachmucie. W ocenie niezależnego projektu śledczego Conflict Intelligence Team (CIT) sytuacja obrońców Bachmutu jest już krytyczna, a Rosjanom brakuje zaledwie 5,5 km do całkowitego okrążenia miasta.

W niedzielę Austin przybył do Jordanii, która jest pierwszym celem jego podróży do krajów Bliskiego Wschodu. Szef Pentagonu odwiedzi również Izrael i Egipt. Głównym celem tych wizyt będzie omówienie współpracy Waszyngtonu z sojusznikami z tej części świata w kwestiach dotyczących polityki wobec Iranu - powiadomiła agencja Reutera.