Nagranie pochodzące ze staniu Manipur, gdzie od dwóch miesięcy trwają starcia między etniczną większością Meitei a plemienną mniejszością Kuki, wypłynęło do mediów społecznościowych dopiero w środę, choć zostało zarejestrowane w początkach maja. Na filmie widać dwie nagie kobiety ciągnięte i obmacywane przez tłum mężczyzn, którzy następnie wypychają je na pole.

Reklama

Forum Przywódców Plemiennych wydało oświadczenie, w którym potwierdza, że film przedstawia prześladowanie kobiet ze społeczności Kuki, które zostały zbiorowo zgwałcone po tym, jak tłum spalił wieś.

Do starć pomiędzy Meitei a Kuki dochodzi od początków maja w rezultacie decyzji rządu, który postanowił dopuścić większościową grupę Meitei do programu, którym objęte są najbardziej upośledzone społeczno-ekonomicznie grupy w Indiach, a który ułatwia ich członkom dostęp do edukacji czy miejsc pracy. W starciach zginęło dotąd 130 osób.

Premier Narendra Modi, który do tej pory konsekwentnie nie wypowiadał się na temat konfliktu i zamieszek, oświadczył, że "to, co stało się z córkami Manipuru, nigdy nie zostanie wybaczone". Zapewnił, że prawo "będzie działać z całą surowością".

Policja twierdzi, że wszczęła postępowanie w sprawie zbiorowego gwałtu i aresztowała widocznego na filmie mężczyznę. Zapowiedziała też, że wkrótce zatrzymane zostaną kolejne osoby.

Rząd federalny zwrócił się do wszystkich firm zajmujących się mediami społecznościowymi o usunięcie wideo ze swoich platform.