Zdaniem ISW może być to zmiana sił na niekorzyść Federalnej Służby Bezpieczeństwa.

Zatrzymanie Girkina

Instytut podkreśla, że dokumenty sądowe wskazują, iż władze Rosji wszczęły sprawę przeciw Girkinowi 18 lipca, czyli w dniu, w którym opublikował on kilka komentarzy bardzo krytycznych wobec Władimira Putina.

Reklama

"Rosyjskie źródła poufne twierdzą, że zatrzymanie Girkina jest częścią wysiłków rosyjskiej administracji prezydenckiej mających na celu rozprawienie się z wybranymi wpływowymi skrajnymi nacjonalistami rosyjskimi po zbrojnej rebelii finansującego Grupę Wagnera Jewgienija Prigożyna 24 czerwca" – czytamy.

Zarzuty karne dla nacjonalistów

Instytut podkreśla, że jeszcze przed zatrzymaniem Girkina postawiono zarzuty karne innym skrajnym nacjonalistom powiązanym z rosyjskimi siłami specjalnymi, co może wskazywać na to, iż pewni urzędnicy rosyjscy mają na celowniku skrajnym nacjonalistów regularnie ujawniających poufne informacje o Kremlu.

Kim jest Igor Girkin?

Reklama

Girkin był przywódcą donbaskich "separatystów" i jest poszukiwany przez ukraiński wywiad za zbrodnie wojenne w Ukrainie. Jest też blogerem wojskowym, krytykującym Kreml.

W 2022 r. został zaocznie skazany przez holenderski sąd na karę dożywotniego pozbawienia wolności za zestrzelenie nad wschodnią Ukrainą samolotu Malaysia Airlines w lipcu 2014 r. Zginęło wówczas 298 osób. Girkin jest poszukiwany międzynarodowym listem gończym i objęty sankcjami.