"Z obowiązku zgłoszenia nielegalnych imigrantów zwolniona może zostać służba zdrowia, na razie nie jest jasne, czy również szkoła" - podkreśliła Stenergard na konferencji prasowej w Sztokholmie.
Propozycja rządu budzi kontrowersje
Propozycja rządu w debacie publicznej budzi kontrowersje. "Donoszeniu" sprzeciwiają się przedstawiciele służb socjalnych, twierdząc, że stracą zaufanie, a także bibliotekarze.
Polityka migracyjna
Inne proponowane działania to wzmocnienie kontroli osób już przebywających w Szwecji, a także rozszerzenie przez szwedzki Urząd ds. Migracji tzw. biometrii, pobierania odcisków palców czy systemu rozpoznawania twarzy. Wysłużony lub zniesiony ma zostać okres obowiązywania nakazu wydalenia z kraju, który dziś przedawnia się po czterech latach. Politycy chcą również zbadać możliwość wydawania zakazu ponownego wjazdu do Szwecji.
Według Stenergard zaostrzenie przepisów "to ważny krok w zmianie paradygmatu, jaki obecny rząd wdraża w polityce migracyjnej". W Szwecji od jesieni 2022 roku władzę sprawuje prawicowy rząd trzech partii, wspierany przez przeciwne imigrantom ugrupowanie Szwedzcy Demokraci.
Ze Sztokholmu Daniel Zyśk