Rostec potwierdza. Haubice Koalicja-SW posłużą w walce z Ukraińcami

Jak informuje Agencja Reutera, Rosja zamierza użyć najnowszych haubic przeciwko siłom ukraińskim. Potwierdził to szef państwowego konglomeratu obronnego Rostec.

Reklama

Testy nowych samobieżnych jednostek artyleryjskich Koalicja-SW zostały zakończone, a ich masowa produkcja już się rozpoczęła - powiedział Siergiej Czemiezow, szef Rostec.

Pierwszej partii należy spodziewać się do końca 2023 r. Jak stwierdził Czemiezow, "haubice tej klasy są potrzebne, aby zapewnić przewagę nad zachodnimi modelami artylerii pod względem zasięgu ognia".

Haubice rosyjskie Koalicja-SW

Jak pisze Reuters, powołując się na rosyjską państwową agencję informacyjną TASS, pojedyncze haubice Koalicja-SV zostały już rozmieszczone na linii frontu w Ukrainie.

Haubice o zasięgu do 70 kilometrów mają być wyposażone w nowoczesną armatę 2A88 kalibru 152 mm o szybkostrzelności ponad 10 pocisków na minutę, a także nowoczesny system automatyzacji procesów celowania, wyboru celu i nawigacji.

Rosja znana jest z szumnych zapowiedzi co do nowych rodzajów broni, jak również zdolności w zakresie ich masowej produkcji oraz bezawaryjności.