Nasza agencja wywiadowcza udzieliła jasnej odpowiedzi tym, którzy nam grożą - zaznaczył Erdogan podczas rocznicy utworzenia Narodowej Organizacji Wywiadowczej (MIT). - Te działania szpiegowskie (Izraela) pokazują, jak bardzo są zaniepokojeni. Izrael jest zdumiony sposobem, w jaki złapaliśmy podejrzanych - dodał turecki przywódca.

Reklama

W ramach wspólnej operacji tureckiej policji i MIT przeciwko działaniom izraelskiego wywiadu wymierzonym w przebywających w Turcji Palestyńczyków zatrzymano na początku stycznia 34 osoby w ośmiu prowincjach kraju. Mosad publikował w Turcji "podejrzane oferty pracy", a odpowiadający na nie kandydaci - w tym cudzoziemcy - byli wykorzystywani do śledzenia przebywających w tym kraju Palestyńczyków.

W grudniu cytowany przez agencję Reutera przedstawiciel tureckiego wywiadu ostrzegł Izrael przed "poważnymi konsekwencjami", jeśli kraj ten będzie próbował ścigać członków Hamasu, mieszkających poza terytoriami palestyńskimi, w tym w Turcji.

Ronen Bar, szef izraelskiej agencji bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet, zapowiedział wcześniej, że Izrael wyeliminuje Hamas na całym świecie, nawet jeśli zajmie to lata.