Dziennik Gazeta Prawana logo

Izrael nie dostanie części do F-35. Holandia blokuje eksport; to pokłosie pozwu

12 lutego 2024, 11:57
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Holenderski F-35
Holenderski F-35/shutterstock
Części zamienne do samolotów F-35, eksportowane do Izraela - jak stwierdził holenderski sąd apelacyjny - mogłyby być wykorzystane do działań "poważnie naruszających międzynarodowe prawo humanitarne". To powód wstrzymania eksportu wspomnianych komponentów.

Tym samym rząd został zobowiązany do zablokowania eksportu tych części w ciągu najbliższego tygodnia.

Pozew wniosły w ubiegłym roku holenderskie organizacje pozarządowe, w tym lokalny oddział Amnesty International. Organizacje te wielokrotnie podnosiły kwestię cywilnych ofiar wojny w Strefie Gazy, toczącej się pomiędzy Izraelem i palestyńską organizacją terrorystyczną Hamas.

Części do F-35 przechowywane w magazynie w Holandii są własnością USA - wyjaśniano w grudniu, gdy toczyły się pierwsze rozprawy przed sądem rejonowym. Podzespoły eksportowane są do kilku partnerów, w tym do Izraela, w ramach obowiązujących umów.

Prawnicy rządowi argumentowali pod koniec ubiegłego roku, że gdyby Holendrzy nie dostarczali Izraelowi części ze swojego magazynu, strona izraelska mogłaby z łatwością nabyć je gdzie indziej. Podkreślali też, że dostawy są decyzją polityczną, w którą nie powinien ingerować holenderski wymiar sprawiedliwości. 

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło PAP
Justyna Witczak
oprac. Justyna Witczak

Redaktorka portalu Dziennik.pl. Kilka lat spędziła w tvn24.pl, wcześniej współpracowała między innymi z Newsweekiem i Galą. Kocha koty, fantastykę i - jak na rodowitą Wielkopolankę przystało - pyry w każdej postaci. W wolnych chwilach spaceruje po lesie, zaczytuje się w mitologii słowiańskiej i rozpieszcza swoje dwie kocie podopieczne - Chrupkę i Melisę.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraTani wynajem czy dopłaty do hipoteki? Wyniki sondażu zaskakują »
Zapisz się na newsletter
Najważniejsze wydarzenia polityczne i społeczne, istotne wiadomości kulturalne, najlepsza rozrywka, pomocne porady i najświeższa prognoza pogody. To wszystko i wiele więcej znajdziesz w newsletterze Dziennik.pl. Trzymamy rękę na pulsie Polski i świata. Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj