Według CNN, korespondencja, którą otrzymała telewizja od ONZ potwierdza, że ONZ-owska agencja pomocowa UNRWA zawczasu 5 lutego uzgodniła trasę przejazdu konwoju. Mimo to, podczas postoju w punkcie kontrolnym izraelskich sił, w drodze do północnej części Strefy Gazy, izraelskie statki znajdujące się w pobliżu ostrzelały konwój, niszcząc jedną z ciężarówek i znajdujące się w niej artykuły spożywcze.

Reklama

Podajemy izraelskiej armii współrzędne konwojów i jego trasę. UNRWA rusza się tylko jeśli otrzyma zgodę, zielone światło - powiedziała dyrektor ds. globalnej komunikacji UNRWA Juliette Touma. Po ostrzale konwój został zatrzymany i nie uzyskał zgody do dalszej jazdy.

Wstrzymanie dostaw

Atak - który był jednym z kilku, jakie dotknęły dostawy z pomocą humanitarną - sprawił też, że UNRWA zdecydowała o wstrzymaniu dostaw do północnej części terytorium, gdzie według szacunków agencji wciąż mieszka ok. 300 tys. ludzi, zaś na ostre niedożywienie cierpi 16 proc. tamtejszych dzieci. Ostatni konwój z pomocą UNRWA dotarł tam 23 stycznia.

Reklama

Izraelskie wojsko nie odpowiedziało na pytania CNN w sprawie. Tuż po ataku oznajmiło jedynie, że prowadzi dochodzenie.