Telewizja CNN przekazała, powołując się na niezależny projekt OWD-Info, zajmujący się prawami człowieka, że 22 ludzi zatrzymano po wyjściu z domu, gdy wybierali się na pogrzeb.

Według OWD-Info w metrze zatrzymano wiceprzewodniczącego moskiewskich struktur opozycyjnej partii Jabłoko, Andrieja Moriewa, który wracał z pogrzebu Nawalnego.

Reklama

CNN zastrzega, że nie może na razie potwierdzić tych informacji, i podkreśla, że przedstawiciele rosyjskich władz nie odnieśli się publicznie do doniesień o zatrzymaniach.

Pogrzeb na cmentarzu Borisowskim w Moskwie

Reklama

Nawalny został w piątek pochowany na cmentarzu Borisowskim w Moskwie. Na nabożeństwo nad trumną Nawalnego policja nie wpuściła tysięcy osób chcących się z nim pożegnać.

Transmisja ceremonii pogrzebowej, prowadzona online przez współpracowników Nawalnego, była utrudniona z powodu blokowania połączeń przez operatorów komórkowych. Zagłuszano też sygnał mobilnej telefonii. W czwartek serwis The Insider napisał, że obok świątyni zainstalowano antenę służącą do utrzymywania łączności przez struktury siłowe.

Wcześniej zatrzymano 49 osób

W sobotę w Rosji zatrzymano 49 osób podczas akcji upamiętniających Nawalnego i protestów antywojennych w drugą rocznicę rozpoczęcia przez Rosję wojny przeciw Ukrainie.

16 lutego władze rosyjskie poinformowały o nagłej śmierci Nawalnego, najbardziej znanego przeciwnika politycznego Władimira Putina. Nawalny miał umrzeć w łagrze za kołem podbiegunowym, gdzie odbywał karę 19 lat pozbawienia wolności, a groziło mu nawet 30 lat więzienia. Władze przez kilka dni odmawiały oddania bliskim ciała opozycjonisty.