Śmierć wolontariuszy w Strefie Gazy

Ciała sześciorga wolontariuszy z organizacji pomocowej World Central Kitchen (WCK), którzy zginęli w izraelskim ataku w Strefie Gazy, w środę zostały przetransportowane z tej palestyńskiej półenklawy do Egiptu - poinformowała egipska telewizja Al Qahera, na którą powołuje się agencja AP.

Reklama

Siedmioro pracowników WCK zginęło w nocy z poniedziałku na wtorek w nalocie sił izraelskich w Strefie Gazy. Do zdarzenia doszło podczas dostarczania przez pracowników pomocy żywnościowej, która przybyła kilka godzin wcześniej statkiem z Cypru.

Wśród ofiar śmiertelnych znaleźli się trzej obywatele Wielkiej Brytanii, Polak, Australijka oraz jedna osoba z obywatelstwem amerykańsko-kanadyjskim. Zginął także palestyński kierowca. Jak podaje agencja Associated Press, ciało Palestyńczyka zostało przekazane rodzinie, aby mogła dokonać pochówku w Strefie Gazy.

Czym zajmuje się World Central Kitchen

Wszystkie zabite osoby pracowały w WCK, międzynarodowej organizacji charytatywnej założonej w 2010 r. przez znanego szefa kuchni Jose Andresa.

WCK dostarcza pomoc żywnościową oraz przygotowuje posiłki dla osób potrzebujących. Organizacja informowała w marcu, że wydała w Strefie Gazy ponad 42 mln posiłków w ciągu 175 dni. Po ataku sprzed kilku dni, w którym zginęli jej pracownicy, WCK oznajmiła, że zawiesiła działalność w regionie.