Rozmowy Izraela z Hamasem

Dyrektor CIA William J. Burns ma prowadzić negocjacje, których celem jest doprowadzenie do zawieszenia broni między Izraelem i Palestyną. Jak przekonują amerykańscy urzędnicy, kluczowym aspektem doprowadzającym do wstrzymania walk jest wymiana izraelskich zakładników przetrzymywanych w Strefie Gazy. Mieliby być oni wymienieni na palestyńskich więźniów osadzonych w Izraelu.

Według "The New York Times" w rozmowach mają wziąć udział szef izraelskiego wywiadu Mosadu oraz negocjatorzy z Egiptu i Kataru. Amerykanie i Izraelczycy nie rozmawiają bezpośrednio z Hamasem. Ich propozycje są przekazywane przez egipskich i katarskich urzędników.

Reklama

Biden domaga się wznowienia negocjacji

Rozmowy w Kairze odbędą się po tym, jak prezydent USA Joe Biden rozmawiał w czwartek telefonicznie z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu. Biden powtórzył, że domaga się wznowienia rozmów, które doprowadziłoby do "natychmiastowego zawieszenia broni" i uwolnienia zakładników wziętych przez Hamas.

"The New York Times" podaje, że wcześniejsze rozmowy "utknęły w martwym punkcie na wiele tygodni".

Obecnie punktem spornym jest powrót Palestyńczyków do północnej części Strefy Gazy, co stanowi jeden z głównym żądań Hamasu. Na takie rozwiązanie nie zgadza się Izrael.