Dmitrij Pieskow stwierdził, że udzielając pomocy Ukrainie, Stany Zjednoczone pozwalają Kijowowi kontynuować działania wojenne, z których Waszyngton bezpośrednio czerpie korzyści.

Reklama

Komentując najnowszą amerykańską ustawę o przyznaniu pomocy finansowej Ukrainie rzecznik Kremla powiedział: Z powodu konfliktów politycznych w Waszyngtonie szukają innych sposobów dalszego udzielania pomocy Ukrainie. W każdym razie, niezależnie od sposobu udzielenia tej pomocy, de facto chodzi o prowokowanie Ukrainy do dalszych działań wojennych aż do ostatniego Ukraińca, wkładając do kieszeni USA gwarantowane pieniądze – powiedział rzecznik Kremla.

Według niego "niezależnie od tego, co ktoś mówi, Amerykanie nie zapominają o sobie". I każdy reżim pomagający Ukrainie najpierw przeznacza fundusze, które pozostają w amerykańskim kompleksie wojskowo-przemysłowym, a następnie są płacone w formie podatków rządowi USA i tak dalej – zauważył Pieskow.

Reklama

Nowy pakiet pomocy wojskowej

Reklama

W środę republikanie w Izbie Reprezentantów USA przedstawili nowy pakiet pomocy wojskowej. W nim ma znaleźć się wyczekiwane wsparcie dla Ukrainy w wysokości około 61 miliardów dolarów, a także ponad 26 miliardów dolarów dla Izraela i 8 miliardów dolarów dla Tajwanu.

Prezydent USA Joe Biden w środę poparł przedstawiony przez Republikanów w Izbie Reprezentantów pakiet projektów trzech ustaw o wsparciu Ukrainy, Izraela i Indo-Pacyfiku. Zaapelował do obu izb Kongresu o szybkie procedowanie tych projektów ustaw i zapowiedział, że niezwłocznie je podpisze.

"Izba (Reprezentantów) musi przegłosować ten pakiet w tym tygodniu, a Senat szybko za nią podążyć. Podpiszę te ustawy natychmiast, by wysłać sygnał światu: jesteśmy z naszymi przyjaciółmi i nie pozwolimy Iranowi i Rosji odnieść sukcesu" - zadeklarował prezydent w oświadczeniu.