Amerykańska organizacja Rabini dla Zawieszenia Broni zorganizowała w piątek akcję protestacyjną, w ramach której aktywiści chcieli wjechać samochodem z żywnością do Strefy Gazy.

Aktywiści zdawali sobie sprawę, że zostaną zatrzymani. W akcie obywatelskiego nieposłuszeństwa wzięło udział około 30 działaczy ze Stanów Zjednoczonych i Izraela.

Reklama

Chcieliśmy jasno pokazać, że żydowskie wybawienie jest bezpośrednio związane z palestyńskim wybawieniem, chcemy wolności dla wszystkich - przekazał amerykańskiej gazecie "The New York Times" rabin z Bostonu Toba Spitzer, który uczestniczył w wydarzeniu, ale nie został aresztowany.

Wojna w Strefie Gazy

Atak palestyńskiej organizacji terrorystycznej Hamas 7 października 2023 r. na Izrael zapoczątkował wojnę w Strefie Gazy, która trwa już ponad sześć miesięcy. W masakrze z rąk terrorystów zginęło ponad 1200 osób i ponad 240 zostało porwanych do Strefy Gazy.

Wojna Izraela z Hamasem doprowadziła do katastrofy humanitarnej w Strefie Gazy, gdzie ponad milion osób głoduje. Konflikt zbrojny pozbawił dachu nad głową setki tysięcy Palestyńczyków. Od miesięcy organizacje humanitarne i społeczność międzynarodowa starają się dostarczać pomoc humanitarną do Strefy Gazy.

Izrael był wielokrotnie oskarżany o utrudnianie wjazdu transportom z pomocą. Jednak władze izraelskie jednoznacznie zaprzeczają, aby utrudniały działania pomocowe, a wszelkie problemy tłumaczą trwającymi działaniami zbrojnymi.