Nałożenie restrykcji na batalion uznawany za formację ortodoksyjnych wyznawców judaizmu zaszkodzi międzynarodowej legitymacji Izraela w walce z palestyńską organizacją terrorystyczną Hamas w Strefie Gazy - przyznał Ganc w rozmowie z Blinkenem.

Reklama

Izraelski polityk dodał, że "wszystkie jednostki Sił Obronnych Izraela podlegają kodeksowi postępowania i działają zgodnie z prawem międzynarodowym".

Reklama

Sankcje przeciw batalionowi

Wcześniej portal Axios informował, że sekretarz stanu Antony Blinken w ciągu najbliższych dni ogłosi sankcje przeciw batalionowi sił zbrojnych Izraela, który dopuścił się naruszeń praw człowieka na okupowanym Zachodnim Brzegu. Byłby to pierwszy przypadek nałożenia przez USA restrykcji na izraelską jednostkę wojskową.

Sprawa dotyczy batalionu Necach Jehuda, któremu grozi wstrzymanie wszelkiej pomocy wojskowej ze strony USA - donosi Axios, powołując się na własne źródła.

Łamanie praw człowieka

W czwartek amerykańska organizacja ProPublica poinformowała, że urzędnicy Departamentu Stanu zarekomendowali kilka miesięcy temu Blinkenowi wycofanie pomocy udzielanej niektórym jednostkom wojskowym i policyjnym Izraela, oskarżanym o łamanie praw człowieka na Zachodnim Brzegu.

Źródło portalu wyjaśniło, że ustalenia ws. Necach Jehudy dotyczą wydarzeń sprzed ataku palestyńskiej organizacji terrorystycznej Hamas na Izrael, przeprowadzonego 7 października 2023 roku. Według mediów jedną ze zbrodni izraelskiego batalionu było zamordowanie w 2022 roku 80-letniego Palestyńczyka Omara Assada. Zabity mężczyzna posiadał też obywatelstwo USA.

Czym jest Necach Jehuda?

Batalion powstał jako jednostka specjalna ortodoksyjnych wyznawców judaizmu. Wszyscy jej członkowie to mężczyźni, w dużej mierze żydowscy osadnicy z Zachodniego Brzegu.

Do doniesień portalu odniosło się w niedzielę izraelskie wojsko, oświadczając, że nie jest świadome jakichkolwiek planowanych sankcji wobec oddziału Necach Jehuda. Armia zapewniła, że ta formacja realizuje zadania bojowe zgodnie z zasadami międzynarodowego prawa humanitarnego.

Wojna sześciodniowa

Izrael w wyniku tzw. wojny sześciodniowej w 1967 roku zajął należące wówczas do Syrii Wzgórza Golan, jordański Zachodni Brzeg, część Jerozolimy, okręg Gazy i półwysep Synaj, który w 1979 roku - na mocy egipsko-izraelskiego porozumienia pokojowego - wrócił pod kontrolę Egiptu. Niepodległa Palestyna, o której utworzenie apelują Palestyńczycy i część społeczności międzynarodowej, miałaby obejmować obszar Zachodniego Brzegu i Strefy Gazy.