Zakaz działalności Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej w Ukrainie
Jak poinformowała Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy, 24 sierpnia weszła w życie ustawa "O ochronie porządku konstytucyjnego w sferze działalności organizacji religijnych". Celem tej regulacji jest zakaz działalności na Ukrainie Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej i związanych z nią organizacji religijnych, a także rozpowszechniania ideologii tzw. "ruskiego miru" ("rosyjskiego pokoju" - red.) i - w szczególności - wykorzystywania organizacji religijnych do promowania koncepcji geopolitycznych Kremla.
Prezydent podpisał również ustawę ratyfikującą Statut Rzymski MTK. Dokument opublikowano na stronie internetowej Rady Najwyższej.
Czym jest Statut Rzymski i dlaczego jest ważny dla Ukrainy?
W środę Rada Najwyższa ratyfikowała Statut Rzymski, który stanowi podstawę działalności Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze. Trybunał jest pierwszym w historii stałym sądem międzynarodowym powołanym do osądzania osób oskarżanych o popełnienie najcięższych zbrodni.
MTK osądza zbrodnie ludobójstwa, zbrodnie przeciwko ludzkości i zbrodnie wojenne. Statutu nie ratyfikowały m.in. USA i Rosja.
Zgodnie z uzasadnieniem do projektu ustawy, ratyfikacja Statutu Rzymskiego pozwoli Ukrainie uzyskać pełne członkostwo jako państwo-strona MTK. Ukraina będzie mogła uczestniczyć w pracach Zgromadzenia Państw-Stron Statutu Rzymskiego i zgłaszać kandydatów na sędziów i prokuratorów MTK.
Przystąpienie do Statutu Rzymskiego umożliwi w przyszłości Ukrainie pomoc w zapobieganiu szczególnie poważnym zbrodniom - oceniają ukraińscy komentatorzy. Kancelaria prezydenta wcześniej wyjaśniała, że ratyfikacja dokumentu dałaby Ukrainie więcej argumentów na rzecz postawienia przed sądem rosyjskich zbrodniarzy wojennych.