Rozwój AI budzi zarówno nadzieje na większą efektywność, jak i obawy o przyszłość rynku pracy. Które zawody są najbardziej narażone na zastąpienie przez sztuczną inteligencję, a które mogą być trudniejsze do zautomatyzowania? Instytut Badań nad Rynkiem Pracy i Zawodów w Niemczech spróbował odpowiedzieć na pytanie, czy i w jakim stopniu konkretny zawód mógłby zostać zastąpiony przez sztuczną inteligencję. Oto lista najbardziej zagrożonych przez AI zawodów.

Reklama

Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie

AI wyprze miliony ludzi z rynku pracy?

Jakie zawody znikną z powodu rozwoju AI? Eksperci z Instytutu Badań nad Rynkiem Pracy i Zawodów w Niemczech (IAB) postanowili zbadać czy i w jakim stopniu konkretne zawody mogłyby zostać zastąpiony przez sztuczną inteligencję. O badaniach napisał portal wiadomoscihandlowe.pl.

Reklama

Eksperci opracowali "Job-Futuromat", czyli narzędzie które pozwala sprawdzić, jaką część z około 9 tys. czynności mogłyby wykonać maszyny. Wyniki są zaskakujące. Z badan wynika, że sztuczna inteligencja zastępuje zarówno zawody pomocnicze i specjalistyczne, ale także zawody naukowe i informatyczne. To z kolei oznacza, że skutki rozwoju sztucznej inteligencji odczują zwłaszcza wysoko wykwalifikowani pracownicy. Zdaniem ekspertów, prace biurowe np. w średnich firmach mogłyby być w całości zastąpione robotami. W 2022 roku było to 38 proc. pracowników – tylu pracowało na stanowiskach, które w dużym stopniu mogłoby zastąpić AI.

Jakie zawody są zagrożone przez sztuczną inteligencję?

W jakich zawodach sztuczna inteligencja mogłaby w pełni zastąpić człowieka? IAB przedstawiło listę 10 zawodów. Są to: lektor głosowy, specjalista w obróbce metali wiązką lasera, księgowy, operator maszyny tnącej, urzędnik podatkowy, tokarz, kasjer, mechanik, korektor i piekarz.

W opinii ekspertów IAB, AI nie zastąpi jednak człowieka w najbliższym czasie, ponieważ wciąć - jak wyjaśniają - praca ludzka jest tańsza lub bardziej pożądana społecznie.