4,5 roku toczy się już w prokuraturze śledztwo ws. finansowych machinacji Ryszarda Czarneckiego w Parlamencie Europejskim - pisze OKO.press. Eurodeputowany PiS zdążył już oddać pieniądze za źle rozliczone kilometrówki, ale polscy śledczy nie zdecydowali nawet, czy jest podejrzanym.

Reklama

Jak przypomina OKO.press, Czarneckiemu zarzucano w przeszłości też szereg innych przekroczeń: fikcyjne zatrudnianie asystentów, podejrzane wyjazdy na obserwacje wyborów, a nawet szerzenie propagandy indyjskiego rządu.

Przypadek Czarneckiego, choć poważny, ma być tylko jednym z wielu.

Skandale z udziałem eurodeputowanych

Reklama

Holenderska redakcja Follow the Money we współpracy z dziennikarzami i dziennikarkami z 20 krajów UE - w tym z OKO.press - przeanalizowała skandale z udziałem eurodeputowanych z dwóch ostatnich kadencji 2014-2024. Okazuje się, że liczone są w setkach.

Prawie jedna czwarta obecnych członków PE trafiła na pierwsze strony gazet z niewłaściwych powodów na pewnym etapie swojej kariery - od przypadków molestowania po korupcję na dużą skalę.

Media lokalne i międzynarodowe opisały co najmniej 253 sprawy z udziałem 163 z obecnych 704 eurodeputowanych. Problem dotyczy całej Unii Europejskiej: w prawie wszystkich krajach co najmniej jeden lub kilku europosłów było zaangażowanych w wątpliwe zachowania bądź wprost łamało prawo.

Kilku z obecnych posłów przebywa nawet za kratkami lub nadal grozi im kara pozbawienia wolności.

Katargate

Reklama

Analiza wylicza też 45 przypadków korupcji: faworyzowania (nepotyzmu, kumoterstwa i protekcji) oraz jawnych przekupstw.

Najbardziej znanym jest Katargate – skandal, który trafił na pierwsze strony gazet na całym świecie. Afera wybuchła w grudniu 2022 r., kiedy belgijska policja aresztowała wiceprzewodniczącą Parlamentu Europejskiego Evę Kaili i cztery inne osoby. Podejrzewano, że zostali przekupieni przez rządy Kataru i Maroka. Policjanci zabezpieczyli łącznie prawie 900 tys. euro w gotówce, z czego około 720 tys. euro w banknotach o nominale 50 euro w walizce wypchanej butelkami i pieluchami dla 21-miesięcznej wówczas córki Evy Kaili.