- Zależy nam, by członkami komisji wyborczych w przyszłości były osoby już przygotowane do tego rodzaju obowiązków - wyjaśniał w rozmowie z Joanną Komolką dzisiejszy gość Radia ZET.

Reklama

Wojciech Hermeliński zapowiedział również, że PKW w powyborczej rekomendacji do parlamentu uwzględni zakaz prowadzenia prekampanii.

- Zajmiemy się również nowym zjawiskiem, jakim są przedwyborcze zalecenia, by głosować na konkretnego kandydata w zamian za późniejsze dofinansowanie dla miasta czy gminy. Ta procedura jest nieakceptowalna - podkreślił Hermeliński.

Zdaniem przewodniczącego PKW, ustawodawca powinien zakazać tego rodzaju działalności.

Sędzia Hermeliński zwrócił także uwagę, że podczas obecnej tury wyborów liczenie głosów będzie dużo prostsze.

- Na dwie kupki rozkłada się te głosy, zlicza się i to naprawdę szybko będzie szło - oznajmił.

- Jest szansa, że wyniki drugiej tury wyborów samorządowych zostaną podane do wiadomości publicznej nie później niż ok. południa w poniedziałek - poinformował.

Szef PKW zauważył również, że lokale w Warszawie powinny być większe i lepiej wyposażone.

- Naszym zdaniem miasto Warszawa niezbyt dobrze przygotowało się, jeśli chodzi o lokale wyborcze w I turze wyborów samorządowych - oświadczył.

- Dostawaliśmy sygnały od wyborców, że w lokalach nie było na czym usiąść, były dwa czy trzy krzesła, ludzie siadali na parapetach, niektórzy nawet opierali się o urnę i wypełniali karty - podkreślił.

Zdaniem przewodniczącego PKW takie warunki głosowania urągały powadze wyborów.