Były wicepremier Grzegorz Kołodko mógłby zostać komisarzem Unii Europejskiej do spraw budżetu i finansów. Tak twierdzi przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Leszek Miller. Wyjaśnił on w Jedynce, że nominacja Kołodki byłaby możliwa, gdyby wybory do Parlamentu Europejskiego wygrała lewica, a przewodniczącym Komisji Europejskiej został niemiecki socjaldemokrata Martin Schulz. Lider SLD dodał, że jego partia prowadziła już rozmowy o nominacji Kołodki.

Reklama

Leszek Miller podkreślił, że w niedzielę za pomocą kartki wyborczej będziemy mogli zmienić Europę i Polskę. Dodał, że trzeba robić wszystko, aby Polacy nie zmarnowali tej szansy. Przywódca SLD przyznał, że w Europie narastają nastroje antyunijne. Spowodowały to, jego zdaniem, długoletnie rządy prawicy, które doprowadziły do tego, że 27 milionów Europejczyków nie ma pracy, a 120 milionów żyje poniżej minimum socjalnego. Nadszedł więc czas, aby władzę przejęła lewica.

Leszek Miller przypomniał, że w Niemczech SPD doprowadziło do obniżenia wieku emerytalnego do 63 lat. Podkreślił, że lewica nie zgadza się na podniesienie wieku emerytalnego i proponuje, aby można było przejść na emeryturę po przepracowaniu 40 lat przez mężczyznę i 35 przez kobietę. Według SLD jest to sprawiedliwe rozwiązanie. Miller podkreślił, że stawką wyborów europejskich nie jest, jak twierdzi premier Donald Tusk, bezpieczeństwo militarne, ale bezpieczeństwo socjalne.
Komentując dobre wyniki Nowej Prawicy w sondażach, Leszek Miller powiedział, że przewidują one stosunkowo wysoką frekwencję, wynoszącą 30-40 procent. Tymczasem, jego zdaniem, frekwencja będzie oscylować wokół 20 procent, przez co wyniki będą inne, niż wskazują sondaże.


Mówiąc o finansach polityków gość Jedynki wyraził opinię, że byli prezydenci powinni składać oświadczenia podatkowe, tak jak posłowie. Komentując informacje o pożyczeniu 200 tysięcy złotych przez prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego, Leszek Miller powiedział, że politycy powinni ujawniać źródła tego rodzaju pożyczek.

ZOBACZ TAKŻE: Polityczna wojna o pożyczkę prezesa PiS. Zwiefka: To nieczysta sytuacja>>>

Reklama