Poseł PO Marcin Kierwiński przypominał na konferencji prasowej, że obowiązkiem każdego polityka jest wpisywanie zaciągniętych zobowiązań finansowych o wartości powyżej 10 tysięcy złotych, a więc kredyty, pożyczki oraz warunki, na jakich zostały one udzielone. Szef sztabu wyborczego PO Tadeusz Zwiefka przypomniał, że w podobnej sytuacji w 2002 roku znalazł się ówczesny poseł SLD, szef MON-u Jerzy Szmajdziński, prezes Kaczyński najgłośniej domagał się od niego wyjaśnień, nazywając sytuację "nieczystą". Dlatego domagamy się ujawnienia tych informacji, aby uniknąć nieczystych sytuacji - przekonywał europoseł. Partia nie wyklucza też skierowania wniosku w tej sprawie do prokuratury. 

"Newsweek" napisał, że w oświadczeniu majątkowym Jarosława Kaczyńskiego, które złożył w Sejmie na początku kadencji, wpisano tylko, że zaciągnął pożyczkę prywatną w wysokości 200 tysięcy złotych. Dziś jego zobowiązania wynoszą 230 tysięcy. Dług prywatny stopniał do 80 tysięcy, ale pojawiło się 150 tysięcy pożyczki bankowej - czytamy w tygodniku.

Publikację ostro skrytykował rzecznik PiS, Adam Hofman. Uważa, że Tomasz Lis to hiena cmentarna. Syn, który troszczy się o zdrowie swojej matki i bierze na ten cel duży kredyt, jest przykładem który należy pokazywać - stwierdził.

Głos, na konferencji prasowej w Łodzi, zabrał też Jarosław Kaczyński. Zaciągałem długi, bo musiałem mieć środki na obronę życia mojej mamy, która potrzebowała całodziennej opieki, a jej koszty bardzo przekraczały moje dowody - mówił prezes PiS. Zapytany, czy zdradzi nazwiska ludzi, od których pożyczył pieniądze, odpowiedział, że obowiązuje go praktyka komisji etyki, a ta nie miała do tej pory zastrzeżeń do jego oświadczeń majątkowych. Przyznał, że jeśli jednak Sejm zmieni stanowisko w tej prawie, to zdradzi, od kogo pożyczył 200 tys. złotych. 

Prezes PiS nie boi się też zawiadomienia PO do prokuratury w sprawie oświadczenia majątkowego. Przypomniał, że podobne wnioski były już kierowane do śledczych, sprawa zawsze była jednak umarzana.

>>>ZOBACZ TAKŻE: Tajemnicza pożyczka dla Kaczyńskiego. Prezes PiS nie chce ujawnić szczegółów

>>>ZOBACZ TAKŻE: Szef kampanii PO: Za kontrakt na Pendolino odpowiadają ludzie PiS