Nie wiadomo czy politykom PiS uda się w poniedziałek zakończyć prace nad listami. Możliwe, że komitet zbierze się jeszcze raz we wtorek. Każdy okręg przesłał do centrali w Warszawie swoje propozycje, które mogą być w poniedziałek uzupełnione przez kierownictwo partii. PAP dotarła do części z nich.

Reklama

W Warszawie tradycyjnie listę otworzy prezes partii Jarosław Kaczyński. "Dwójką" będzie b.szef CBA Mariusz Kamiński. "Trójkę" otrzyma Małgorzata Gosiewska b. żona zmarłego w katastrofie smoleńskiej Przemysława Gosiewskiego. Kolejny na liście ma być warszawski poseł PiS Karol Karski. Za nim znajdzie się Michał Dworczyk, doradca premiera ds. wschodnich za czasów rządów PiS.

Z dalszych miejsc wystartują poseł Artur Górski, b. europosłanka PiS Ewa Tomaszewska, a także brat tragicznie zmarłego w Smoleńsku Stefana Melaka - Andrzej. Mocną listę PiS szykuje w okręgu podwarszawskim. Tu liderem listy będzie szef klubu PiS Mariusz Błaszczak. "Dwójka" przypadnie b. marszałkowi Sejmu Ludwikowi Dornowi, zaś "trójka" Magdalenie Mercie - wdowie po wiceministrze kultury Tomaszu Mercie. Z czwartego miejsca będzie kandydował Jacek Sasin, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Z dalszej pozycji wystartuje obecna posłanka PiS Anna Sikora i poseł Jan Szyszko.

Liderem listy siedleckiej ma być prof. Krystyna Pawłowicz z Uniwersytetu Warszawskiego. Za nią znajdą się obecni posłowie z regionu, m.in. Krzysztof Tchórzewski i Arkadiusz Czartoryski. W okręgu obejmującym m.in. Płock wystartują posłowie Wojciech Jasiński i Marek Opioła. Niespodzianką będzie planowane trzecie miejsce dla b. zastępcy szefa CBA Macieja Wąsika. Pierwszą kobietą na liście będzie młoda wiceszefowa biura prasowego PiS Ilona Klejnowska.

W Radomiu "pewniakami" są obecni parlamentarzyści Marek Suski i Marzena Wróbel oraz b. europoseł Zbigniew Kuźmiuk. W okręgu obejmującym Łódź "jedynkę" ma otrzymać b. wiceminister SZ Witold Waszczykowski. Na liście znajdą się też młoda działaczka PiS Sylwia Ługowska, oraz najprawdopodobniej wdowa po zamordowanym działaczu partii Marku Rosiaku - Halina. Legendarny bramkarz Jan Tomaszewski ma mieć ostatnie miejsce na liście.Liderem okręgu piotrkowskiego będzie Antoni Macierewicz, szef parlamentarnego zespołu ds. katastrofy smoleńskiej. Znajdzie się też tu b. europoseł Urszula Krupa. W Sieradzu na wysoką pozycję może liczyć szef partyjnej młodzieżówki Marcin Mastalerek, a także posłanka związana z Radiem Maryja Krystyna Grabicka. B.szefowa MSZ Anna Fotyga i posłowie PiS - Andrzej Jaworski, Daniela Chrapkiewicz i Kazimierz Smoliński to m.in. kandydaci PiS do Sejmu w Gdańsku.

Z listy w okręgu w Gdynii mają startować obecni posłowie tej partii: Zbigniew Kozak, Jarosław Sellin, Piotr Stanke i Jolanta Szczypińska. Do Sejmu jednego z pomorskich okręgów ma też kandydować b. przewodniczący Solidarności Janusz Śniadek oraz najprawdopodobniej Maciej Łopinski, minister w kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Znani posłowie: Dawid Jackiewicz, Kazimierz M. Ujazdowski, wdowiec po Aleksandrze Natalli-Świat Jacek Świat i b. lekkoatletka Urszula Włodarczyk znajdą się na dolnośląskich listach PiS do Sejmu. z Legnicy wystartuje wiceprezes PiS Adam Lipiński.

"Motorem" świętokrzyskiej listy PiS ma być Beata Kempa. Wśród kandydatów znajdzie się większość z siedmiorga posłów z regionu, którzy obecnie zasiadają w sejmowych ławach. Posłowie: Zbigniew Girzyński, Marzena Drab, Anna Sobecka, Łukasz Zbonikowski figurują mają kandydować do Sejmu w okręgu toruńsko-włocławskim, podobnie jak były wiceminister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. "Jedynką" może być Ardanowski.

Reklama

Na liście bydgoskiego PiS znaleźli się zasiadający drugą kadencję w Sejmie Tomasz Latos oraz Kosma Złotowski (poseł w latach 1997-2001 i senator w latach 2005-2007). Kosma Złotowski będzie najprawdopodobniej liderem listy.

Z Warmii i Mazur z "jedynki" wystartuje poseł Jerzy Szmit. "Dwójką" ma być Iwona Arent. W okręgu elbląskim liderem będzie Leonard Krasulski. W okręgu krakowskim nr 1 będzie Andrzej Duda (były kandydat na prezydenta Krakowa, b. podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Kaczyńskiego), za nim znajdą się posłowie Andrzej Adamczyk i Ryszard Terlecki.Listę PiS w Szczecinie otworzy poseł Joachim Brudziński. Na liście kandydatów PiS do Sejmu z koszalińskiego okręgu wyborczego znaleźli się m.in. obecni posłowie Czesław Hoc z Kołobrzegu i Stefan Strzałkowski z Białogardu. Jedynką z okręgu krośnieńskiego będzie wicemarszałek Sejmu Marek Kuchciński. Z drugiego okręgu na Podkarpaciu obejmującego m.in. Rzeszów "jedynką" ma być kobieta, jednak PAP nie udało się ustalić kto nią będzie. Wystartują też dotychczasowi posłowie.

Liderem listy nowosądeckiej będzie poseł Arkadiusz Mularczyk Listy w Białymstoku otworzą dotychczasowi parlamentarzyści Krzysztof Jurgiel i Jarosław Zieliński.

W okręgu lubelskim planuje się, że "jedynką" będzie prezes Stronnictwa "Piast" Zdzisław Podkański. Wystartują tu też obecni posłowie. Z okręgu lubelskiego PiS ma obecnie siedmiu posłów. Są to: Krzysztof Michałkiewicz, Lech Sprawka, Elżbieta Kruk, Jarosław Żaczek, Małgorzata Sadurska, Gabriela Masłowska i Jarosław Stawiarski. W Chełmie ma wystartować m.in. b. wiceszef CBA Ernest Bejda. Wśród proponowanych kandydatów w lubuskiem wymienia się wszystkich parlamentarzystów PiS.