"Ja bym chciał wiedzieć, czy Jarosław Kaczyński, mówiąc, że będą tylko dwa formularze, wiedział, że naprawdę będzie ich 34? Czy wobec tego świadomie mówił nieprawdę, czy po prostu nie był świadom jak funkcjonuje system podatkowy, ile tych formularzy w tej propozycji PiS będzie. Bardzo bym prosił o rzetelną odpowiedź" - powiedział Rostowski na piątkowej konferencji prasowej.

Reklama

Rostowski przywołał wypowiedź prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z Krynicy, że gdyby weszły w życie postulowane przez PiS zmiany w prawie podatkowym, mielibyśmy do czynienia z jednym formularzem od podatku dochodowego i jednym formularzem od podatku VAT.

"Myśmy sprawdzili, ile formularzy tak naprawdę będzie istniało, gdyby te ustawy były wprowadzone" - powiedział Rostowski. Okazało się, że w rzeczywistości będzie 20 formularzy dotyczących podatku dochodowego i 14 dotyczących VAT - podkreślił.

Jak dodał, stwierdzenie, że formularze będą dwa, jest "mniej więcej tak samo prawdziwe, jak obecny łagodny wizerunek Jarosława Kaczyńskiego".

Politycy PO twierdzą ponadto, że niektóre rozwiązania proponowane przez PiS w projektach ustaw podatkowych są sprzeczne z normami unijnymi. Wejście tych projektów w życie - zdaniem PO - spowodowałoby "gigantyczny chaos" w systemie podatkowym.