Politycy, celebryci i sportowcy na listach SLD do Parlamentu Europejskiego. Zarząd Sojuszu przyjął wstępny kształt list do Europarlamentu, jutro zatwierdzi je Rada Krajowa.Po rezygnacji Józefa Oleksego z przyczyn zdrowotnych numerem 1 wielkopolskiej listy została była minister edukacji Krystyna Łybacka. W tak zwanym obwarzanku warszawskim zamiast Mirosława Hermaszewskiego liderem będzie Anna Kalata - była minister pracy w rządzie PiS-LPR-Samoobrona, obecnie celebrytka. Jedynką na liście w Łodzi będzie inna celebrytka Weronika Marczuk, a w Krakowie - obecna eurodeputowana Joanna Senyszyn, z trzeciego miejsca wystartuje tam były piłkarski reprezentant Polski, Maciej Żurawski. Listę na Pomorzu będzie otwierał Longin Pastusiak. Obecny europoseł Bogusław Liberadzki to "jedynka" zachodniopomorskiej listy Sojuszu, z numerem 2 wystartuje Grzegorz Napieralski.

Reklama

Podobnie jak w poprzednich wyborach numer 1 we Wrocławiu to Lidia Geringer d'Oedenberg. Z Olsztyna po raz kolejny swoich sił spróbuje Tadeusz Iwiński, z Bydgoszczy Janusz Zemke, a ze Śląska - Adam Gierek.
Jutro listy zatwierdzi obradująca w Warszawie Rada Krajowa. Rada wyznaczy też szefa kampanii SLD do europarlamentu. Będzie nim prawdopodobnie sekretarz generalny partii Krzysztof Gawkowski.