Główne uroczystości rocznicowe odbędą się wieczorem w Berlinie. Ich kulminacją będzie inscenizacja domina wzdłuż fragmentu granicy między NRD a Berlinem Zachodnim, od Placu Poczdamskiego do Reichstagu.

Reklama

1000 wysokich na 2,5 metra i ozdobionych przez młodzież kostek domina runie, przypominając o upadku muru. Pierwszą kostkę, pomalowaną przez uczniów z polskiej klasy berlińskiej szkoły im. Roberta Jungka, przewróci o godz. 20.00 były przywódca Solidarności Lech Wałęsa.

W obchodach "Święta Wolności" wezmą udział przywódcy państw UE, w tym premier Donald Tusk, prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew, sekretarz stanu USA Hillary Clinton, przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso i Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, ostatni prezydent Związku Radzieckiego Michaił Gorbaczow, także byli opozycjoniści z d. NRD i krajów bloku wschodniego.

>>>Oto jak Niemcy uciekali na Zachód

Przed południem odprawiona zostanie rocznicowa ekumeniczna msza w berlińskim ewangelickim kościele Gethsemanekirche, gdzie w 1989 roku i wcześniej odbywały się modlitwy o pokój i spotkania opozycjonistów w NRD; odmówiona zostanie także modlitwa w Kaplicy Pojednania, stojącej na dawnej granicy na Bernauer Strasse, w miejscu wysadzonego w 1985 r. przez komunistyczne władze Kościoła Pojednania (Versoehnungskirche).

O 15.00 kanclerz Angela Merkel - która w dniu zburzenia muru również była w Berlinie - w towarzystwie Wałęsy, Gorbaczowa oraz byłych NRD-owskich dysydentów przejdzie ze wschodu na zachód mostem Boesebruecke niedaleko byłego punktu kontrolnego między oboma częściami Berlina na Bornholmer Strasse; to tam przed 20 laty otwarto pierwszy szlaban graniczny między NRD a Berlinem Zachodnim.

Reklama

Następnie wieczorem na Placu Paryskim pod Bramą Brandenburską odbędzie się koncert orkiestry opery berlińskiej pod batutą Daniela Barenboima, który od wielu lat mieszka w Berlinie. Orkiestra zagra fragment opery "Lohengrin" Ryszarda Wagnera, VII symfonii Ludwiga van Beethovena, utworu kompozytora pochodzącego z d. NRD Friedricha Goldmanna oraz utwór pt. "Ocalony z Warszawy" Arnolda Schoenberga.

>>>Takie będą Niemcy w roku 2029

Po koncercie oficjalni goście przejdą przez Bramę Brandenburską na jej zachodnią stronę, gdzie głos zabiorą m.in. przedstawiciele czterech aliantów: Rosji, USA, Francji i Wielkiej Brytanii.

Amerykański piosenkarz Jon Bon Jovi zaprezentuje 9 listopada w Berlinie utwór skomponowany specjalnie na tę okazję pt. "We weren't born to follow", poświęcony - jak poinformowano - "wszystkim ludziom, którzy wbrew przeciwnościom losu walczą o wolność".

Wieczorne obchody zakończą się premierą hymnu pt. "We are one", skomponowanego przez Paula van Dyka oraz pokazem sztucznych ogni.