To w odpowiedzi na te apele resort finansów przygotował siedem wariantowych propozycji zmian. Rzecznik ministerstwa Magdalena Kobos zastrzega, że są to propozycje robocze, które zostały właśnie skierowane do konsultacji międzyresortowych. Co łączy każdy z wariantów? Zyskują miasta takie jak Warszawa oraz województwo mazowieckie.

Reklama

Zdaniem dr. Marcina Będzieszaka z Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego spośród przedstawionych przez resort projektów zmian dotyczących obliczania wpłat gmin na część wyrównawczą subwencji ogólnej najwięcej wątpliwości wzbudza wariant I. Głównie ze względu na obniżenie progu wpłaty z obecnych 150 proc. wskaźnika Gg (obliczanego dla wszystkich gmin w Polsce) do 120 proc. Będzieszak przyznaje, że jest to kierunek całkowicie odwrotny niż postulowany przez samorządy, które wpłacają janosikowe. Jedynym plusem tego rozwiązania jest to, że rozkłada ciężar wpłat na więcej jednostek. Dziś na janosikowe składa się 87 gmin. Nowy wariant oznaczałby rozłożenie tego ciężaru na 185 gmin.

Najbardziej optymalnymi wariantami wydają się II i III. Po pierwsze nie zmniejszają one zasadniczo dochodów budżetu państwa z tytułu wpłat gmin. Po drugie znacząco zmniejszają obciążenia gmin. A po trzecie nie sprawiają, że wpłat dokonuje nieznaczna ich część.