Jak powiedział PAP rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski, na krakowskim Rynku i w jego pobliżu jest ok. 45 tys. osób. Kolejne 40 tys. zgromadziło się na krakowskich Błoniach, a ok. 7 tys. - przy Sanktuarium w Łagiewnikach. "Jest bardzo spokojnie, panuje nastrój skupienia" - powiedział Sokołowski.

Reklama

Policja nie odnotowała dotąd żadnych incydentów, nie było też utrudnień w ruchu ani korków przy drogach wjazdowych do stolicy Małopolski. "Osoby, które chciały wziąć udział w uroczystościach, posłuchały naszych apeli i korzystały m.in. z pociągów i środków komunikacji miejskiej. Wiele osób przyszło na Rynek pieszo. Samochody zostawiły na wyznaczonych parkingach" - dodał rzecznik.

O godz. 14 w Bazylice Mariackiej rozpoczęła się msza św. pogrzebowa pary prezydenckiej. Po uroczystościach prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria spoczną w krypcie pod wieżą Srebrnych Dzwonów w katedrze na Wawelu. W uroczystościach, obok rodziny i przyjaciół tragicznie zmarłych, biorą udział przywódcy wielu państw i przedstawiciele najwyższych władz Polski.