"Bronisław Geremek był przedstawicielem tej mądrości, którą tylko najwięksi erudyci potrafią wykorzystać w służbie dla spraw najpiękniejszych" - dodał Barroso w reakcji na tragiczną śmierć polskiego eurodeputowanego.

Reklama

"Pozostawia nam bogatą spuściznę historyka i polityka. Pragnąłbym, żeby wszystkie pokolenia pamiętały o Bronisławie Geremku jako o przykładzie człowieka o wielkim i wolnym duchu, który pozostanie w naszej pamięci jako jeden z największych symboli wolności wobec wszelkich opresji" - oświadczył Barroso.

"Ja zachowam bezgraniczny podziw dla historycznej i politycznej roli, która odegrał dla całego pokolenia Europejczyków" - zakończył szef Komisji Europejskiej.

"To strata dla rodziny i Polski. Geremek to wielki autorytet moralny postkomunistycznej Polski. Potrafił żyć zgodnie ze swoimi zasadami, sprzeciwiając się zarówno komunizmowi, jak i integryzmowi braci Kaczyńskich. Symbolizuje dumę i pragnienie wolności Polaków" - powiedział lider europejskich Zielonych Daniel Cohn-Bendit.

Reklama

Cohn-Bendit, jeden z przywódców ruchu 1968 roku, poznał Geremka, kiedy Polak był ministrem spraw zagranicznych pod koniec lat 90. W 2004 roku Cohn-Bendit, wraz z francuskim centrystą Francois Bayrou, zaproponowali, by Geremek został przewodniczącym Parlamentu Europejskiego, tuż po rozszerzeniu Unii Europejskiej.

"Jestem do głębi wstrząśnięty. Jeszcze wczoraj jedliśmy razem śniadanie" - powiedział niemiecki polityk Markus Meckel, poseł SPD, były dysydent i minister spraw zagranicznych ostatniego rządu NRD przed zjednoczeniem Niemiec.

"Bronisław Geremek był człowiekiem ważnym dla Europy. Uosabiał europejskie i wolnościowe dążenia Polski. W swojej pracy - jako eurodeputowany, ale także wcześniej jako minister spraw zagranicznych i poseł - angażował się na rzecz demokratycznego wymiaru Unii Europejskiej" - mówił Meckel.

"Był także niezwykłym człowiekiem, europejskim intelektualistą. W dyskusji nigdy nie zadowalał się prostym rozwiązaniem i głęboko analizował każdy problem" - wspominał niemiecki polityk.