Robak rozprzestrzenia się za pomocą poczty elektronicznej i ukrywa się w kartce elektronicznej z życzeniami z okazji dnia Świętego Walentego. Wiadomość zawiera link umożliwiający pobranie kartki. Po kliknięciu w ten link i pobranie pliku powoduje instalację robaka na komputerze. Złośliwe pliki mają nazwy kojarzące się ze świętem zakochanych: youandme.exe, onlyyou.exe, you.exe i meandyou.exe.

Reklama

Po zainfekowaniu komputera złośliwe robaki rozsyłają spam za pomocą konta pocztowego ofiary. W tym celu zbierają wszystkie adresy poczty elektronicznej przechowywane w komputerze i wykorzystują je do rozesłania powyższej wiadomości. Celem jest nakłonienie nieświadomych odbiorców do pobrania złośliwego kodu.

"Fakt, że cyberprzestępcy nadal wykorzystują tę technikę, wskazuje, że - choć nienowa - ciągle jeszcze wywołuje dużą liczbę infekcji" - wyjaśnia Maciej Sobianek, specjalista ds. bezpieczeństwa w Panda Security Polska. Dlatego warto się zastanowić, zanim kliknie się w link odsyłający do miłosnej kartki.