Do zoo w Los Angeles trafił kondor z objawami zatrucia ołowiem. Po wyleczeniu wróci na wolność, ale będzie musiał zmienić dietę. Do tej pory żywił się ptakami postrzelonymi przez myśliwych.
Gdy stary samiec niepodzielnie rządzący swoim kawałkiem kalifornijskiego wybrzeża został przegoniony przez młodsze osobniki, biolodzy poważnie się zaniepokoili. Kondor został odłowiony i , czyli zatrucie ołowiem.
Kolejne zdjęcia rentgenowskie wykazały, że . Jednak to nie dlatego zachorował. Kondory żywią się padliną. W Kalifornii . Razem z nimi zjadają więc bardzo duże ilości śrutu. To zawarty w nich ołów jest przyczyną choroby.
Kondory są zagrożone wyginięciem, a w Kalifornii obowiązuje zakaz używania ołowianego śrutu. Mimo tego polowania ciągle są powszechne.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło dziennik.pl