Wizyta gubernatora Schwarzenegerra w Łodzi nie dojdzie do skutku, w tym roku w ogóle nie są planowane podróże zagraniczne, bo ze względu na kryzys ekonomiczny znacznie obcięto budżet stanu Kalifornia.

Reklama

>>>Schwarzenegger uczci Żydów w Polsce

Tydzień temu media poinformowały, że Arnold Schwarzenegger planuje pojawić się na obchodach 65. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Ghetto w Łodzi, o których dowiedział się od Żydów z Los Angeles. Prezydent Łodzi, Jerzy Kropiwnicki, natychmiast posłał do Kalifornii oficjalne zaproszenie. Odpowiedź, czy gubernator pojawi się na uroczystościach w Łodzi, miała nadejść do końca lipca. Dziś już wiadomo, że gubernator nie przyjedzie. Oficjalny faks z odpowiedzią dotarł do urzędu miasta.

Informacją o wizycie gubernatora Schwarzeneggera zaskoczony był Jeff Macedo z biura prasowego gubernatora. Potwierdził, że zaproszenie dotarło, jednak oznajmił, że podróż do Polski nie jest planowana. Macedo był zdziwiony wiadomością, że to sam gubernator pragnął pojawić się w Łodzi.

Reklama

Uroczyste obchody 65. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Ghetto odbędą się w dniach 26-29 sierpnia. 27 sierpnia w Parku Ocalałych zostanie odsłonięty Pomnik Polaków Ratujących Żydów. Pomnik to labirynt ścian na planie Gwiazdy Dawida, na których znajdą się nazwiska wszystkich Polaków uhonorowanych medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Nad gwiazdą widać polskiego orła z rozpostartymi skrzydłami. Autorem pomnika jest architekt Czesław Bielecki.