"Nie mogę ujawnić żadnych szczegółów dotyczących scenariusza ćwiczeń, przed ich zakończeniem" - powiedział PAP rzecznik komendanta stołecznego policji Maciej Karczyński.

Jak dodał, kwestia kontaktów z mediami i przekazywania im informacji jest również brana pod uwagę w trakcie wtorkowych ćwiczeń. "Media odgrywają istotną rolę, mogą być też niestety źródłem informacji dla terrorystów" - wyjaśnił.

Reklama

Jak dowiedziała się PAP - ze źródeł zbliżonych do sprawy - tym razem chodzi o przećwiczenie odbicia zakładników z rąk terrorystów. W działaniach biorą udział nie tylko policjanci, ale też inne służby. To w jaki sposób poradzą sobie z zadaniami będzie następnie dokładnie analizowane a wnioski zostaną wykorzystane do zabezpieczenia Euro 2012.

Ćwiczenia mają potrwać do godziny 17.30.

Zabezpieczenie antyterrorystyczne mistrzostw, to - jak twierdzi wiceminister SWiA Adam Rapacki (przewodniczący Komitetowi ds. bezpieczeństwa Euro 2012) - jedno z najważniejszych wyzwań stojących przed służbami.

Reklama

Dlatego m.in. już teraz sprawdzane są firmy zaangażowane w budowę stadionów. Specjalny proces kwalifikacyjny mają też przejść osoby, które będą pracować przy mistrzostwach m.in. jako wolontariusze, tak by wśród nich nie znalazł się ktoś powiązany z organizacjami terrorystycznymi.

Służby ćwiczą też różne warianty zagrożeń terrorystycznych - tak by były przygotowane nie tylko na wzięcie zakładników, ale też np. na zamachy z użyciem materiałów wybuchowych, radioaktywnych czy chemicznych.

Reklama

Jak zapowiadał już w sierpniu Rapacki, podczas najważniejszych meczy zabezpieczana będzie również polska przestrzeń powietrzna, by nie doszło do ewentualnej próby porwania i rozbicia samolotu.

Przygotowywane mają być także kampanie społeczne, których celem będzie zwrócenie uwagi Polaków i obcokrajowców na ewentualne zagrożenia. W połowie lipca z inicjatywy MSWiA oraz Centrum Antyterrorystycznego Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego uruchomiono portal antyterroryzm.gov.pl, na którym znajdują się m.in. poradniki, jak zachować się w sytuacji, gdyby doszło do zamachu lub wzięcia przez terrorystów zakładników.