TVP argumentuje, że decyzję o likwidacji rozłącznego pasma w Dwójce "podjęto po zapoznaniu się z sugestiami na ten temat dyrektorów Oddziałów Terenowych oraz po przeprowadzeniu wnikliwych analiz programowych, a także w oparciu o badania telemetryczne".
Decyzją zarządu TVP od 3 stycznia 2011 na antenie Dwójki nie można już oglądać programów regionalnych ośrodków telewizyjnych, które miały tam do tej pory stałe, rozłączne pasmo emisyjne - ostatnio o godz. 16. W tym czasie z ekranów znikał ogólnopolski sygnał Dwójki i zależnie od regionu włączały się programy poszczególnych ośrodków.
Obecnie programy regionalne pozostały tylko w TVP Info. Ta antena - jak podkreślają związkowcy z "Wizji" - ma jednak o wiele mniejszy zasięg. "Według przedstawionej informacji zasięg TVP Info to 74 proc., natomiast według danych KRRiT, sygnał Dwójki dociera do 99,39 proc. mieszkańców kraju. Oznacza to po prostu, że 25 proc widzów programów regionalnych nie ma znaczenia dla Zarządu TVP i dyrektorów oddziałów terenowych Spółki" - oświadczyła Wizja w proteście skierowanym do KRRiT, ministerstw: skarbu i kultury oraz władz TVP.
Związek wylicza, że po noworocznej zmianie, np. w województwie podkarpackim sygnał OTV Rzeszów nie dociera do 75 proc. mieszkańców regionu; w woj. zachodniopomorskim z obszaru nadawania OTV Szczecin znika, m.in. rejon Świnoujścia i Międzyzdrojów; w woj. dolnośląskim o 20 proc. zmniejszył się zasięg nadawania OTV Wrocław, który i tak do tej pory docierał jedynie do 75 proc. mieszkańców woj.; w pomorskim zasięg OTV Gdańsk jest mniejszy o ok. 30 proc. w stosunku do emisji w paśmie dwójkowym.
Dlatego Wizja domaga się udostępnienia "wnikliwych analiz programowych i badań telemetrycznych", które były podstawą podjęcia uchwały zarządu o likwidacji regionalnego pasma w Dwójce. Wizja pyta też dlaczego "z likwidacją rozłączonej sieci nie poczekano na moment zakończenia procesu cyfryzacji", co zapewniłoby emisję poszczególnych anten na terenie całego kraju.
TVP argumentuje, że "większa część dyrektorów Oddziałów Terenowych potwierdzała brak sensowności dodatkowej produkcji i emisji programów w rozłącznej Dwójce ponieważ zasięg nadajników lokalnych w dużej części pokrywa się z zasięgiem TVP2. Oczywiście istnieją obszary, na których zasięg lokalny nadajników analogowych nie jest wystarczający, dlatego też szczególnie uważnie przygotowujemy ofertę multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej" - oświadczyła TVP.
Telewizja wyjaśniała ponadto, że "przeprowadzone analizy programowe pasma regionalnego na antenie TVP2 wykazały, że większość Oddziałów Regionalnych emitowała w tym czasie programy nie będące audycjami informacyjnymi, tym samym nie spełniała założeń tego pasma".
W miejsce programów regionalnych Dwójka emituje od stycznia dodatkowe wydanie serwisu informacyjnego Panorama świat. "Wyniki oglądalności już od pierwszych emisji Panoramy o godz.16.00 potwierdzają słuszność podjętej decyzji. Oglądalność Panoramy jest prawie dwukrotnie wyższa niż emitowanych dotąd w tym paśmie programów lokalnych" - głosi stanowisko TVP.
KRRiT, do której m.in. jest on kierowany nie zapoznała się jeszcze z pismem, dlatego nie wiadomo, czy i w jakiej formie podejmie temat.