Kilkuset związkowców sforsowało w czwartek drzwi budynku KGHM Polska Miedź S.A. w Lubinie (Dolnośląskie). Jak potwierdził w rozmowie z TVN 24 rzecznik spółki, w czasie przepychanek rannych zostało pięciu ochroniarzy. Wcześniej pod budynkiem trwała demonstracja związkowców, którzy domagają się m.in. 300 zł podwyżki dla każdego z pracowników.

Reklama

Jak powiedział PAP przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego Ryszard Zbrzyzny, czwartkowa manifestacja to kontynuacja rokowań nad zmianami w układzie zbiorowym pracy.

Tymczasem według rzecznika prasowego KGHM Polska Miedź S.A. Dariusza Wyborskiego, takie warunki nie sprzyjają negocjacjom.

Przed szturmem na budynek do demonstrujących wyszli przedstawiciele zarządu m.in. prezes Herber Wirth, ale gdy związkowcy zaczęli napierać na siedzibę zarządu i próbowali sforsować drzwi - przedstawiciele miedziowej spółki wycofali się do budynku. W trakcie forsowania drzwi doszło do przepychanek z ochroną. Pikietujący rzucali w ochroniarzy puszkami z piwem. Przynieśli też ze sobą petardy, które odpalono przed siedzibą zarządu.

Pikietujący skandują: "złodzieje" i "daj trzy stówy i nie ściemniaj".

Reklama

Kolejna tura negocjacji ze związkowcami rozpoczęła się w połowie kwietnia. Zarząd KGHM przedstawił stronie związkowej propozycje zmian w formie pakietu pracowniczego, w którym zaproponował m.in.: wykup deputatu węglowego przysługującego emerytom i rencistom, zwiększenie odpisu na pracowniczy program emerytalny, dodanie czterech nowych kategorii do tabeli miesięcznych stawek płac zasadniczych, zwiększenie o cztery kategorie zaszeregowania dla każdego stanowiska.

Reklama"W latach 2007-2010 przeszeregowanych zostało 75 proc. zatrudnionych w KGHM, czyli ponad 13 tys. pracowników. Przeszeregowanie jednej osoby oznacza dla niej średni wzrost wynagrodzenia o 300 zł, w tym płacy zasadniczej o 113 zł" - tłumaczyła wtedy PAP Sylwia Rozkosz z biura prasowego KGHM.

Wirth wyjaśnił, że wynagrodzenia w KGHM rosną systematycznie od kilku lat m.in. poprzez przeszeregowania, premie i nagrody z zysku. "Zdajemy sobie jednak sprawę, że w obecnym systemie wielu dobrych pracowników ma już maksymalne z możliwych kategorii zaszeregowania, dlatego proponujemy ich zwiększenie o cztery grupy" - mówił prezes.

Według Rozkosz w 2011 r. średnia płaca w KGHM ukształtuje się na poziomie 9031 zł. i będzie wyższa od płacy za rok 2010 o 4,6 proc. W ciągu ostatnich 10 lat wynagrodzenia w Polskiej Miedzi wzrosły o 106,6 proc., z uwzględnieniem inflacji realny wzrost wyniósł 75,5 proc.