Obaj mężczyźni - mają obecnie ponad 21 - przyznali się do winy i odmówili składania wyjaśnień. Grozi im dożywocie. Do udziału w morderstwie nie przyznała się 19-letnia Paulina B. Grozi jej do 25 lat więzienia, bo w chwili zbrodni była niepełnoletnia. "Pauliny nie było przy całym zajściu, nie jest winna. Żałuję tego co się stało, czasu nie cofniemy" - mówił Michał B. przed sądem.

Reklama

Prokuratura jest jednak innego zdania - według oskarżenia cała trójka "wspólnie i w porozumieniu" zaplanowała zbrodnię, a później zrealizowała swój zamiar.

Do morderstwa doszło 15 lutego zeszłego roku. Sprawcy zamordowali Jerzego K. - listonosza Poczty Polskiej - w piwnicy jednego z budynków przy ulicy Puławskiej na Mokotowie. Mężczyzna otrzymał cios w głowę drewnianą pałką, a później został uduszony kablem elektrycznym. Sprawcy zabrali ofierze blisko 29 tys. zł oraz telefon komórkowy. Ciało wywieźli do lasu w okolicach Zalesia pod Warszawą i ukryli w śniegu.

Według ustaleń i zeznań złożonych w śledztwie przez oskarżonych listonosz miał u nich kupować narkotyki. Pod pozorem dokonania transakcji został zwabiony do piwnicy budynku, w którym mieszkał jeden ze sprawców. Tomasz Sz. i Michał B. mieli być zadłużeni u "ludzi z miasta", dlatego wraz z Pauliną B. mieli najpierw planować napad na osoby wychodzące z pieniędzmi z jednego z banków, potem ich uwaga skupiła się na znajomym listonoszu. Dwa tygodnie przed zbrodnią Michał B. napadł już na Jerzego K., wtedy jednak nie udało mu się go obrabować.O zniknięciu listonosza poinformował policję kierownik poczty. Jerzy K. był początkowo uznawany za zaginionego, sprawców ujęto kilka dni po zbrodni.

"Ze szczerego serca chciałbym przeprosić rodzinę pokrzywdzonego" - powiedział przed sądem Tomasz Sz. Paulina B., która jako jedyna składała wyjaśnienia, powiedziała, że w dniu zbrodni była na wagarach, u swego chłopaka, ale nie widziała momentu zamordowania ofiary, bo koledzy kazali jej wyjść z piwnicy. Dodała, że gdy wróciła, listonosz już nie żył.

"A jak pani wytłumaczy, że po całym zdarzeniu idziecie do galerii handlowej, pijecie drinki i gracie na automatach?" - pytała sędzia Dorota Tyrała. Oskarżona odpowiedziała, że nie potrafi wyjaśnić swego zachowania.

Sąd pytał także o zeznania złożone przez oskarżoną w śledztwie - przyznawała ona wówczas, że wiedziała o planach obu mężczyzn i jeszcze przed śmiercią listonosza spodziewała się, ze zostanie on zamordowany. W protokole z prokuratury zapisano m.in. zdanie z jej zeznań: "ja już wiedziałam, co oni chcą zrobić i nie chciałam na to patrzeć, żeby mi się po nocach nie śniło".

Reklama

"Tych zeznań nie czytałam i nie wiem co w nich było zawarte, prokurator mnie pospieszał, podpisałam i wyszłam" - przekonywała w czwartek przed sądem Paulina B.

Oskarżeni oprócz zabójstwa mają m.in. postawione zarzuty usiłowania rozboju - chodzi o wcześniejszy napad na tego samego listonosza - oraz zarzuty związane z rozprowadzaniem narkotyków. Sąd Okręgowy w Warszawie będzie kontynuował proces w drugiej połowie czerwca.