W mszy św., celebrowanej przez metropolitę krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza, uczestniczyli biskupi, którzy od piątku obradują w Licheniu na 355. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski (KEP).

Reklama

Razem z biskupami modlili się w świątyni pielgrzymi z całego kraju.

"To właśnie w takiej wierze, czasem mocnej i wręcz fanatycznej, mieszczą się ci, którzy stają się przewodnikami różnych grup, ale przyjmują Kościół na swój sposób widzenia, praktycznie wyprowadzają z niego tych, którzy chcą budować swoją wiarę na Objawieniu Bożym i nauczaniu Kościoła na pierwszym miejscu" - mówił kard. Nycz.

Według duchownego wydaje się, że problemem współczesnego człowieka nie jest niewiara, wręcz przeciwnie wiara we wszystko. "Wielkie zyski czerpią dzisiaj magowie, wróżbici i sekty, do których zwracają się nie tylko ludzie prości i niewykształceni, ale ludzie bardzo wykształceni, politycy, menadżerowie, szukając współczesnych potrzeb" - powiedział kardynał.

Dlatego, mówił duchowny, "szukamy drogi, w jaki sposób obronić się przed takimi manowcami, w jaki sposób bronić naszych bliskich, żeby nie zostali sprowadzeni na fałszywe drogi".

Kardynał apelował do pielgrzymów, aby szukali prawdziwych dróg ewangelizacji, żeby nie dali się porwać tym wszystkim, którzy chcą sprowadzić na boczny tor religijność i wiarę w człowieka.

W trwającym od piątku Zebraniu Plenarnym KEP biskupi poruszyli ok. 40 tematów. Obrady zakończą się w sobotę. W niedzielę biskupi będą uczestniczyć w uroczystym jubileuszu 600-lecia Katedry we Włocławku.