"W imię prawdy historycznej czuję się w obowiązku sprostować informacje podawane przez media, że były prezydent Michaił Gorbaczow usłyszał z ust Ojca Świętego Jana Pawła II, że wprowadzenie stanu wojennego było decyzją słuszną" - napisał kardynał.

Reklama

Zaznaczył, że po konsultacjach z osobami, które uczestniczyły w spotkaniach papieża z prezydentem Gorbaczowem, stanowczo stwierdza, że "Ojciec Święty nie rozmawiał o stanie wojennym z panem Gorbaczowem".

"Papieska ocena stanu wojennego była zdecydowanie negatywna. W pamięci nosimy słowa Jana Pawła II: +Coście zrobili z tym narodem. Nie zasługiwał na takie potraktowanie+" - przypomniał metropolita krakowski.

Dodał, że w drugim dniu stanu wojennego Jan Paweł II rozmawiał telefonicznie z prezydentem USA Ronaldem Reaganem i prezydentem Włoch Sandro Pertinim "w atmosferze ubolewania i współczucia dla narodu polskiego".

Rozmowę z papieżem o stanie wojennym Gorbaczow wspomina w dokumencie Ewy Ewart "Michaił Gorbaczow - Człowiek, który zmienił świat", który zostanie wyemitowany w TVN24 25 i 26 grudnia.

Jak podał portal tvn24, Gorbaczow mówi w filmie, że zapytał papieża, co myśli o stanie wojennym. "Papież powiedział: +to była słuszna decyzja+" - wspomina Gorbaczow. Tymczasem w publicznych wypowiedziach i pismach Jan Paweł II nigdy takich słów nie użył.

Film oparty na wywiadzie składa się z dwóch części. W części pierwszej Gorbaczow opowiada swoją historię i ujawnia nieznane kulisy drogi do władzy. Druga część przedstawia nowe okoliczności upadku Gorbaczowa i zniszczenia radzieckiego imperium. Gorbaczow ujawnia także nowe wątki dotyczące Polski, stanu wojennego oraz kontaktów z Janem Pawłem II.