Policja szuka sprawców zniszczenia obelisku upamiętniającego zwiadowców armii czerwonej z okresu II Wojny Światowej w Sarnicach koło Miłosławia (Wielkopolskie) - poinformował w czwartek PAP rzecznik policji we Wrześni Krzysztof Szcześniak. Według policji obelisk został zniszczony prawdopodobnie w nocy z 26 na 27 listopada. Sprawcy przewrócili go, wcześniej skuwając fragmenty wizerunków żołnierzy.

Reklama

Szukamy sprawców zniszczenia mienia, bo nie był to grób wojskowy, tylko pomnik - powiedział PAP Szcześniak. O zdarzeniu został poinformowany Konsulat Generalny Federacji Rosyjskiej w Poznaniu, który w przesłanym w czwartek PAP komunikacie napisał: Konsulat Generalny Rosji w Poznaniu został poinformowany o akcie wandalizmu wobec pomnika żołnierzy radzieckich w miejscowości Sarnice(...)Jesteśmy na bieżąco w kontakcie z przedstawicielami władz powiatu wrzesińskiego i województwa wielkopolskiego w tej sprawie.

Konsulat został zapewniony przez władze samorządowe Wrześni, że zniszczony pomnik będzie w ciągu kilku dni odbudowany. Betonowy pomnik przedstawiający wewnątrz pięcioramiennej gwiazdy głowy trzech żołnierzy został postawiony w 1969 roku.

Pomnik ozdobiony jest napisem: Tutaj jesienią 1944 roku grupa radzieckich zwiadowców operująca na tyłach wojsk niemieckich została osaczona przez hitlerowską obławę i prowadziła wielogodzinny bój obronny celem przebicia się w kierunku Puszczy Nadnoteckiej. Gdy zabrakło amunicji, bohaterscy zwiadowcy pozbawili się życia. Szczątki ofiar zostały pogrzebane w zbiorowej mogile na cmentarzu w Czeszewie.