Jadwiga Kaczyńska urodziła się 31 grudnia 1926 roku w Starachowicach.

Reklama

W czasie okupacji niemieckiej była sanitariuszką Szarych Szeregów. Jak opisuje tygodnik "Polityka" przed wybuchem wojny rodzice Jadwigi wysłali ją wraz z siostrą do rodziny matki – do Starachowic. W 1941 r. Jadwiga wstąpiła do konspiracyjnego harcerstwa. Nadano jej pseudonim Bratek. Jadwiga Kaczyńska była jednak za młoda na łączniczkę, miała 14 lat (a wymagano ukończonych 16 lat). Dlatego po kursie medycznym skierowano ją do pracy w starachowickim szpitalu.

Zajmowałyśmy się chorymi. Czasami musiałyśmy wynosić ciała zmarłych – wspominała w tygodniku Jadwiga Kaczyńska.

W 1948 r. młodziutka, 20-letnia Jadwiga (z domu Jasiewicz) wyszła za mąż za Rajmunda Kaczyńskiego. Rok później przyszli na świat bliźniacy: Jarosław i Lech Kaczyńscy.

Po ukończeniu studiów polonistycznych Jadwiga Kaczyńska od 1953 roku pracowała w Instytucie Badań Literackich PAN, a także jako nauczycielka języka polskiego. Była współautorką wydanego w 1970 roku "Słownika pseudonimów pisarzy polskich XV wieku". W 2005 roku została uhonorowana tytułem "Człowieka Roku" "Życia Warszawy" za stworzenie domu, w którym rodził się świat wartości zmieniających Polskę.

AP / PETR DAVID JOSEK

Matka Jarosława i Lecha Kaczyńskich od dawna miała problemy ze zdrowiem. Ostatnio trafiła do szpitala przed świętami z powodu niewydolności układu oddechowego. Zmarła w czwartek w warszawskim szpitalu przy ul. Szaserów. - Do samego końca czuwał przy niej Jarosław Kaczyński - podaje serwis niezależna.pl.

http://youtu.be/C6C83_eGXa0

Czytaj także:

Jadwiga Kaczyńska o katastrofie w Smoleńsku: Oni boją się poznania prawdy >>>

Wywiad z Jadwigą Kaczyńską. "Jarka już nie cieszy życie" >>>