Nabożeństwo w Bazylice Świętego Krzyża koncelebrowali: abp Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański i bp drohiczyński Dydycz. Na mszy obecni byli także: dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk, wielu polityków oraz ambasador USA w Polsce Stephen D. Mull.

Reklama

Pani Jadwiga - mama, babcia i prababcia - zasłużyła w swoim ziemskim życiu na wielką nagrodę, na zamieszkanie w Domu Ojca, obok męża, rodziców, syna i wielu innych bliskich osób - mówił bp Dydycz. Dodał, że Jadwiga Kaczyńska dołączyła do syna, do którego tęskniła przez ostatnie dwa lata.

Dziękuję ci, mamo Jadwigo za wspaniałe wychowanie synów: prezydenta RP, już męczennika, i premiera - mówił bp Dydycz.

Jarosław Kaczyński, który zmaga się z chorobą, dziękował wszystkim lekarzom, pielęgniarkom, wolontariuszkom, którzy przez dwa lata ciężkiej choroby opiekowali się jego matką. Dziękował również licznie przybyłym na nabożeństwo posłom PiS oraz tym, którzy zajęli się przygotowaniami do pogrzebu.

Metropolita warszawski podczas nabożeństwa odprawianego w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie powiedział, że modli się za rodzinę Jadwigi Kaczyńskiej, syna Jarosława i wszystkich, których ta śmierć napełniła smutkiem. W uroczystości biorą udział przedstawiciele PiS z całej Polski oraz licznych organizacji pozarządowych. Nie wszyscy zmieścili się w kościele, spora grupa stoi na zewnątrz.

Jadwiga Kaczyńska spocznie na warszawskich Starych Powązkach, jednak nie obok męża Rajmunda, jak jeszcze wczoraj donosiły media. Zdaniem "Super Expressu" w grobowcu, w którym leżą szczątki ojca braci Kaczyńskich i jego rodziców, jest za mało miejsca.

W tej sytuacji trumna z ciałem Jadwigi Kaczyńskiej zostanie złożona w innym rodzinnym grobowcu, obok jej ojca Aleksandra i matki Stefanii Jasiewiczów, a także obok starszej siostry Ireny i jej męża Stanisława Miedzy-Tomaszewskiego. Grobowiec ten jest także symboliczną mogiłą Lecha i Marii Kaczyńskich.

Jadwiga Kaczyńska zmarła 17 stycznia. Miała 86 lat. Była filologiem, pracowała w Instytucie Badań Literackich PAN oraz jako nauczycielka języka polskiego.

Newspix / FOT.FOCUS

W czasie okupacji hitlerowskiej była sanitariuszką Szarych Szeregów na Kielecczyźnie. Od 1944 roku pracowała na oddziale chirurgii szpitala starachowickiego. W 1948 roku poślubiła Rajmunda Kaczyńskiego, porucznika AK, uczestnika powstania warszawskiego. Rok później urodziła synów Jarosława i Lecha.

W 2005 roku została uhonorowana tytułem "Człowieka Roku" "Życia Warszawy" za "stworzenie domu, w którym rodził się świat wartości zmieniających Polskę".

Newspix / DAMIAN BURZYKOWSKI