Aż 41 proc. Polaków nie poświęciłoby nic dla dobra obecnej Polski - wynika z sondażu IBRiS Homo Homini dla "Rzeczpospolitej". Tylko 19 proc. z nas oddałoby dla ojczyzny swoje życie lub zdrowie, a 17 proc. gotowych jest na poświęcenie majątku.

Reklama

Wśród tych, którzy nie chcą niczego poświęcać dla ojczyzny, aż 53 proc. to kobiety. 25 proc. mężczyzn poświęciłoby dla Polski swoje życie lub zdrowie, a 23 proc. karierę. Tylko 13 proc. oddałoby majątek. Dla mężczyzn ważne jest bezpieczeństwo bliskich oraz szczęście osobiste. W sytuacji zagrożenia dla kraju tylko 10 proc. zdecydowałoby się na ich poświęcenie.

Inaczej wygląda to u kobiet. One też na pierwszym miejscu poświęciłyby zdrowie (13 proc.), ale dla 12 proc. bezpieczeństwo bliskich jest mniej ważne. Karierę i majątek poświęciłoby, odpowiednio, 11 i 10 proc. pań, a szczęście osobiste 7 proc.

Niechęć Polaków do poświęcenia się dla ojczyzny wynika z braku zaufania do instytucji państwa - uważa cytowany przez "Rz" Kazimierz Michał Ujazdowski, były minister kultury (PiS). - Młodzi bezrobotni Polacy bardziej ufają politykom w Wielkiej Brytanii, a nie w Polsce, to daje to dużo do myślenia - dodaje.