Reklama

Przemawiając na uroczystości z okazji inauguracji budowy amerykańskiej instalacji obrony przeciwrakietowej w Redzikowie, Duda zaznaczył, że to ważny dzień. To dzień, w którym rozpoczyna się kolejny etap wzmocnienia bezpieczeństwa Europy, a więc także i wolnego świata, w tym Polski - powiedział prezydent.

Podkreślił, że instalacja wzmocni bezpieczeństwo także naszego kraju. Choć ten system obrony antyrakietowej, który będzie tutaj w bazie w Redzikowie zainstalowany, system armii Stanów Zjednoczonych, będzie bronił przed rakietami lecącymi dalej na zachód Europy i taki jest jego główny cel, to jednak będzie on rozmieszczony w Polsce, będzie on rozmieszczony w naszym kraju, będzie elementem infrastruktury armii amerykańskiej i Sojuszu Północnoatlantyckiego" - uzasadnił prezydent.

Reklama

Będzie to infrastruktura stała - podkreślił.

Zauważył, że choć Polska weszła do NATO przed laty, to długo czekaliśmy, aby w sensie stałym, stabilnym także i Sojusz wszedł do Polski, właśnie dzisiaj to się dzieje.

Reklama

To nie będą pociski, które wymierzone będą w kogokolwiek; one będą ukierunkowane na bezpieczeństwo - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda podczas uroczystej inauguracji budowy instalacji obrony przeciwrakietowej w Redzikowie.

Prezydent: Pociski w Redzikowie nie będą wymierzone w kogokolwiek

To nie będą pociski, które wymierzone będą w kogokolwiek; nie, one będą ukierunkowane na bezpieczeństwo. To jest ich zasadniczy cel i to jest zasadniczy cel tej inwestycji. One mają chronić niebo nad Europą przed jakimkolwiek atakiem rakietowymi, gdyby ktoś chciał w ten sposób zagrozić - powiedział Duda.

Prezydent podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do rozpoczęcia tej inwestycji, m.in. szefowi MSZ Witoldowi Waszczykowskiemu, który w latach 2005-2008 był wiceministrem spraw zagranicznych i jednocześnie pełnił funkcję głównego negocjatora ws. budowy w Polsce elementów systemu antyrakietowego. Była to idea, w którą bardzo wierzył i mocno wspierał, jako element budowania bezpieczeństwa także i Polski, prezydent Lech Kaczyński - powiedział prezydent.

Dzisiaj, praktycznie w przededniu szczytu NATO w Warszawie, z którego my Polacy jesteśmy bardzo dumni, rusza ta inwestycja, aby właśnie wzmocnić także i bezpieczeństwo Polski, aby pokazać nasze silne zespolenie w ramach NATO - dodał.

Jak podkreślił, w sensie ekonomicznym najbardziej na tej inwestycji skorzystają mieszkańcy Redzikowa, ale w sensie bezpieczeństwa skorzystają na tym wszyscy Polacy.

Prezydent złożył życzenia społeczności lokalnej oraz żołnierzom i oficerom, którzy będą pracować w bazie w Redzikowie. Wyraził nadzieję, że ta instalacja powstanie jak najszybciej. Aby strzegła naszego nieba i aby nigdy nie musiała zostać użyta w celach innych niż ćwiczebne - powiedział prezydent.